Złote żniwa: rzecz o tym, co sie działo na obrzeżach zagłady Żydów

Okładka książki Złote żniwa: rzecz o tym, co sie działo na obrzeżach zagłady Żydów
Jan Tomasz GrossIrena Grudzińska-Gross Wydawnictwo: Znak reportaż
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-03-07
Data 1. wyd. pol.:
2011-03-07
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324015238
Tagi:
zagłada Żydzi Shoah antysemityzm
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,5
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
685 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3
2

Na półkach:

Ta książka to zwykły paszkwil. Gross po prostu powtarza po innych autorach, i to co przepisze po innych opatruje jakimiś zawiesistymi komentarzami i wątpliwej wartości uogólnieniami.

Znacznie większą wartość mają publikacje autorów, po których Gross powtarza:

Barbara Engelking„ JEST TAKI PIEKNY SŁONECZNY DZIEŃ ... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–1945”

Jana Grabowski "JUDENJAGD. Polowanie na Żydów 1942-1945. Studium dziejów pewnego powiatu"

Autorzy sięgają do źródeł, dotychczas zaniedbywanych, zwłaszcza protokołów sądowych z tzw. "sierpniówek" i na tej podstawie rekonstruują przeszłość.

Książka Grabowskiego ma charakter naukowy, natomiast książka Engelking (autorka jest psychologiem) jest bardzo dobrze napisana, odtwarza ludzkie historie, pokazuje wydarzenia z punktu widzenia ukrywających się Zydów, stara się tych ludzi wydobyć z anonimowości.

==========================

Wystarczy zacytować fragment "Złotych Żniw":
---------
Analizując ikonografię zbrodni w Jedwabnym badacz literatury polskiej, Przemysław Czapliński, dokonuje przejmującego odkrycia “mimowolnej realizacji”, jak pisze, “wstrząsająco prostego i wyrazistego scenariusza, którego Niemcy z całą pewnością nie narzucili. Oto wyciąganie z domów, przepędzanie ulicami miasteczka, lżenie, obrzucanie kamieniami, a także upokarzające zmuszenie do przetransportowania pomnika [Lenina], wreszcie zaś doprowadzenie do stodoły ułożyły się w odruchowo przez Polaków zaaranżowaną drogę krzyżową. Dorosła społeczność jedwabieńska, dzięki automatyzmowi zachowań procesyjnych, a także za sprawą poszukiwania wzorca ‘przemarszu ostatecznego’, odtworzyła mękę Chrystusa. Na ironię zakrawa fakt, że Żydzi, których prześladowania zawsze usprawiedliwiano niegdysiejszym zabójstwem Chrystusa, tym razem wystąpili właśnie w roli Zbawiciela, Polacy zaś obsadzili wszystkie role zwyczajowo przypisane postaciom Żydów.
----------

Problem polega na tym, że ten fragment stoi w całkowitej sprzeczności z tym, co na ten temat piszą historycy:

Polecam zwłaszcza:
"Wokół Jedwabnego" tom I
Edmund Dmitrów "Oddziały operacyjne niemieckiej Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa a początek zagłady Zydów w Łomżyńskiej u na Białostoczczyźnie latem 1941" - strona 340-341.

Tam ten temat jest opisany przez kompetentnego specjalistę.

Gross prezentuje typ "historyka" "copy and paste" - czyli przepisuje po innych co mu pasuje, a pomija co mu nie pasuje.

"Złote zniwa" to po prostu paszkwil i zwykłe grafomaństwo, które - owszem - rzuca światło, ale nie na przeszłość, ale na obsesje i chorą mentalność autora.

Istnieje wiele prac współczesnych polskich historyków, którzy opisują te tematy opierając się na znajomości i analizie źródeł, a nie na własnych obsesjach i urojeniach.

Ta książka to zwykły paszkwil. Gross po prostu powtarza po innych autorach, i to co przepisze po innych opatruje jakimiś zawiesistymi komentarzami i wątpliwej wartości uogólnieniami.

Znacznie większą wartość mają publikacje autorów, po których Gross powtarza:

Barbara Engelking„ JEST TAKI PIEKNY SŁONECZNY DZIEŃ ... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    940
  • Chcę przeczytać
    628
  • Posiadam
    294
  • Teraz czytam
    18
  • 2011
    16
  • Historia
    13
  • Chcę w prezencie
    10
  • Historyczne
    8
  • Holocaust
    7
  • 2013
    7

Cytaty

Więcej
Irena Grudzińska-Gross Złote żniwa: rzecz o tym, co sie działo na obrzeżach zagłady Żydów Zobacz więcej
Jan Tomasz Gross Złote żniwa: rzecz o tym, co sie działo na obrzeżach zagłady Żydów Zobacz więcej
Irena Grudzińska-Gross Złote żniwa: rzecz o tym, co sie działo na obrzeżach zagłady Żydów Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także