DMT: Molekuła duszy

Okładka książki DMT: Molekuła duszy
Rick Strassman Wydawnictwo: Illuminatio nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
DMT: The Spirit Molecule
Illuminatio
2011-01-29
2011-01-29
Maciej Lorenc

Książka Ricka Strassmana ‘’DMT: Molekuła Duszy’’ była jedną z pierwszych poważnych prób badań w dziedzinie wpływu psychodelików na ludzki umysł. Omówiony w niej zostały nie tylko głęboki wpływ substancji DMT na pacjentów autora, ale także nauka stojącą za samym doświadczeniem psychodelicznym.
Książka jest z pewnością bezpośrednim atakiem na drakońską politykę antynarkotykową, która klasyfikuje w znacznej części świata środki psychodeliczne jako niebezpieczne a zatem i również zakazane w obrocie oraz użytkowaniu. Z pewnością uzyskanie zgody DEA (Drug Enforcement Administration) przez Strassmana na badania nad DMT było drogą długą i zawiłą, pomogły mu w tym znajomości, zręczne posługiwanie się przepisami prawnymi oraz duża ilość zbiegów okoliczności, którą można by inaczej określić szczęściem.
Czym jednak jest DMT? Jest to organiczny związek chemiczny występujący w wielu roślinach oraz organizmach zwierząt. Co ciekawe, produkcja DMT odbywa się również w ludzkiej szyszynce, która znajduje się niemal w samym centrum mózgu. Jest to jedyny znany psychodelik produkowany w ludzkim organizmie. Jak się dowiadujemy w trakcie lektury, Strassman stawia hipotezę, jakoby DMT było wytwarzane przez szyszynkę w krytycznych momentach życia, takich jak narodziny czy śmierć. Czy można by zatem uznać, że DMT poniekąd jest nośnikiem ludzkiej duszy? W przeciwieństwie do innych psychodelików, takich jak psylocybina i LSD, które w swoim działaniu „wyłączają’’ ludzkie ego, DMT pozostawia ego nietknięte, czyniąc doświadczenie psychodeliczne jeszcze bardziej szokującym i dziwacznym. Ochotnicy badania zażywający DMT pod nadzorem Strassmana doznawali niezwykłych wielowymiarowych przeżyć na poziomie duchowym. Zgodność oraz podobieństwo ich wizji było uderzające, Strassman jednak nie był przygotowany na tak liczne spotkania swoich pacjentów z tajemniczymi, obcymi istotami. Okazuje się, że raporty wizji pacjentów łudząco pokrywają się z zeznaniami osób rzekomo porwanych przez kosmitów.

W moim subiektywnym odczuciu książce nie brakuje klinicznego podejścia do rozważań, przystępny język pomaga też łatwiej zrozumieć na pozór skomplikowane biologiczne zagadnienia. Z pewnością jest to jedna z pionierskich pozycji wśród książek skupiających się na badaniach psychodelików, co według mnie już czyni ją interesującą pozycją. To, co osobiście przeszkadzało mi lekturze dosyć nieusystematyzowana treść (choć linia wydarzeń jest z pozoru zachowana), momentami autor skacze między różnymi zagadnieniami-od własnych wspomnień po zagadnienia naukowe, aby znów wrócić do trwającej wciąż sesji badawczej. Zmusza to czytelnika do ciągłego skupienia nad przyswajaną treścią. Pomimo swojej new age’owej okładki książka nie zawiera w sobie pustych słów o mistycyzmie, tylko czystą wiedzę podpartą badaniami naukowymi. Z pewnością nie jest to lektura dla każdego, poleciłabym ją raczej osobie o otwartym umyśle lub chętnej do przyswojenia wiedzy z zakresu badań nad psychodelikami. Lektura kończy się w dosyć nieoczywisty sposób poprzez osobisty monolog autora, mam wrażenie że pozostawiła jeszcze więcej pytań, które być może uzyskają odpowiedź w przyszłych badaniach nad tą niezwykłą substancją.

Książka jest z pewnością bezpośrednim atakiem na drakońską politykę...

2048

Oczekiwałem samych opisów światów widzianych po DMT a grubo ponad połowa książki to paplaninia jak to autor miał problemy z przeprowadzeniem tych badań.

Książka dla osób, które interesują się ludzką egzystencją i są skłonni poznawać ciekawe koncepcje, które być może w przyszłości mogą się okazać przełomowe. Miejmy nadzieję, że więcej projektów tego typu będzie w przyszłości. Proces badawczy opisany w książce jest bardzo klarownie napisany i nawet jako osoba, która nie jest blisko ze światem nauki to jestem wstanie spokojnie wszystko zrozumieć.

Ciekawy temat, rewolucyjne badania. Autor zupełnie nie porywa narracją, jest ślamazarny. Książka ciekawa jeśli chodzi o temat badań, jednak autor w rozczarowujący sposób podchodzi do omawiania wyników badań (nie chodzi o ideologię, tylko sam język, kompozycję)

Na półkach: , , , , ,

Zapraszam do wysłuchania mojej opinii na temat książki "DMT- Molekuła Duszy " autorstwa Rick"a Strassman"a

Pokaż mimo to video - opinia

Najmocniejszy dostępny psychodelik. Ponoć otwiera wrota do innych wymiarów i pozwala lepiej poznać siebie, a także otaczającą nas rzeczywistość z perspektywy duchowej. Książka sama w sobie nudna, przypomina pracę naukową pisaną z myślą o laiku, który nie ma żadnej wiedzy o przedmiocie badań. Cóż, refleksja prosta - wiadomo co robić, jak się za bardzo nudno zacznie robić.

Książka w szczegółowy sposób opisuje badania nad DMT przeprowadzone przez autora tej książki. Książka zawiera sporo sformułowań naukowych, ale nie wprowadzają one dodatkowej trudności w rozumieniu treści. Zachowana została równowaga pomiędzy tekstem naukowym, a popularnonaukowym zrozumiałym dla większości czytelników nie mających medycznego wykształcenia. Książkę czyta się przyjemnie i jednym tchem. Zachowana została chronologia wydarzeń, która jest osią napędzającą treść tej książki. Książka pokazuje jak duży drzemie potencjał w badaniach nad substancjami psychodelicznymi i pokazuje jakie są duże braki w badaniach nad tym tematem. A to wszystko przez to, że te substancje są zakazane w większości krajów. Po przeczytaniu tej książki jestem ciekaw jak funkcjonują inne substancje psychodeliczne i skąd się biorą różne efekty wywoływane przez psychodeliki. Trochę nasuwa się wniosek, że żyjemy w świecie będącym takim trochę matriksem. Ale nie jest to udowodnione naukowo i pewnie prędko nie będzie:)
Fajna książka.

Na półkach: , , , ,

Książka stanowi dokładny zapis rewolucyjnych badań nad DMT prowadzonych przez dra Ricka Strassmana w latach 90.
Robi niesamowite wrażenie pod wieloma względami: nie tylko w zakresie opisów doświadczeń uczestników badań, ale także w zakresie relacji trudności prawnych, jakie musiał przejść sam autor, aby doprowadzić swoje badania do skutku w gąszczu zawiłości procedur różnych instytucji podczas blokującej postęp naukowy prohibicji (która nadal trwa). Ogromny szacunek dla niego za nieustępliwość i doprowadzenie tego do końca pomimo tylu problemów i absurdów spiętrzonych na jego drodze.
Mimo wszystko wydaje się, jakby badania stworzyły jeszcze więcej pytań zamiast dostarczyć odpowiedzi. Na pewno pozostawia to jeszcze szerokie pole do zgłębienia dla kolejnych eksploratorów, którzy będą mieli odwagę otworzyć tę puszkę Pandory. Książka zdecydowanie warta polecenia dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Książka pokazuje wiele ciekawych faktów na temat tytułowej substancji. Autor podsumowuje to różnymi hipotezami których nie sposób udowodnić na naszym obecnym poziomie wiedzy (stąd jedna gwiazdka mniej). Mamy tu też zawarte problemy z jakimi musiał się on borykać żeby w ogóle móc rozpocząć badania nad reakcją ludzi nad DMT (co było zbyt bardzo rozwleczone). Gdyby nie dwie wyżej wymienione rzeczy to resztę zawartości oceniłbym na 9/10

Na półkach: , , , , , ,

Rewelacyjna, autor robi doświadczenie w warunkach kontrolowanych podając DMT swoim "ochotnikom". I co z tego wynika... wiele wspólnego... Wizje, doświadczenia, doznania badanych "z drugiej strony" , po czym stara się je "uchwycić" w całość. Udowadnia ,iż molekuła duszy jest na wyciągnięcie ręki...;)

Dodaj cytat z książki DMT: Molekuła duszy