Nie pozwól mi odejść

Seria: Labirynty. Kolekcja prozy
Wydawnictwo: WAM
Don't let me go
Witold Lisek

"To książka o wszystkich rzeczach, których dowiedziałem się o sobie, ale przede wszystkim o tym, czego nauczyłem się o mojej córce, tam w górach. (...) Nauczyłem się z nią być, a potem pozwoliłem jej odejść." - David W. Pierce Cierpieli z powodu bólu mięśni, dotkliwego zimna, opuchniętych kolan i złych nastrojów. Podziwiali zachody słońca, świętowali drobne i wielkie zwycięstwa. Zbudowali...

Cierpieli z powodu bólu mięśni, dotkliwego zimna, opuchniętych kolan i złych nastrojów. Podziwiali zachody słońca, świętowali drobne i wielkie zwycięstwa. Zbudowali nierozerwalną więź, odporną na próbę czasu.
"Nie pozwól mi odejść" jest opowieścią o wspólnych wyprawach Davida i jego nastoletniej córki, Chery. To mądra, a zarazem zabawna historia o dorastaniu i tworzeniu głębokich relacji z najbliższymi.

źródło opisu: http://wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwowam.pl/

miki24gr | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Urzekająca opowieść o wspólnych wędrówkach ojca z dorastającą córką, w czasie których budowała się między nimi silna więź. Wędrowali razem po górach, zdobywając coraz trudniejsze szczyty, wystartowali też w kilku maratonach. Wspierali się nawzajem w trudnych chwilach, poznawali coraz lepiej, mieli też dużo czasu na rozmowy i przemyślenia natury duchowej. Książka ciekawa, jednak zabrakło mi w niej czegoś...chyba głębszej analizy postaci bohaterów.

kasandra_85 | 2011-12-28
Przeczytana: grudzień 2011

Głęboka, mądra, wzruszająca. Wiem, że to brzmi banalnie. Tak już jest z niektórymi sprawami, że póki się w nie nie zaangażujemy, póki nie zaczniemy przeżywać ich sami, będą brzmiały banalnie. David W. Pierce opowiada (wprost i zwyczajnie, czyli bez upiększania, z humorem, dając do myślenia, wzruszając) o wspinaczkach, które odbył ze swoją nastoletnią córką. To prawdziwa historia poznawania siebie samego, swojego dziecka, własnych możliwości. Oboje przekonali się, że mogą liczyć na siebie nawzajem, a takie zaufanie bywa niekiedy jedynym punktem oparcia dla bezsilnego ciała, serca i umysłu. Przekonywali się o tym na co dzień w różnych sytuacjach: gdy potrzebne było pocieszenie, poklepanie po ramieniu, ale także rozmowa o śmierci albo naciągnięcie liny, by jedno z nich nie ześlizgnęło się w lodową przepaść. Pokonując własną słabość i ograniczenia, ufając sobie wzajem i Bogu, zdobywali nie tylko górskie szczyty, ale również pewność, że życie nie jest splotem przypadkowych okoliczności....

Mońcia_POCZYTAJKA | 2016-08-31
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

"Nie pozwól mi odejść" Davida W. Pierce'a to gratka dla miłośników natury, górskiej wspinaczki i spacerów wzdłuż wyznaczonych szlaków. To także ciekawa propozycja dla wszystkich aktywnych, którzy chcą się rozwijać i doskonalić. Osoby, którym brak jest samodyscypliny, odnajdą w tej powieści niesamowity klimat i magię gór, które przyciągają nawet najbardziej opornych. Ta prawdziwa historia będąca relacją z wypraw na czterotysięczniki jest również dowodem na istnienie niezwykłej, szczególnej więzi jaka może łączyć ojca z dzieckiem.

David W. Pierce pisząc tę powieść chciał się podzielić wrażeniami z wypraw odbytych razem z jego szesnastoletnią wówczas córką - Cherą. To właśnie ona zachęciła ojca do pierwszej wędrówki na Pikes Peak wznoszący się na wysokość 4302 m n.p.m. w Górach Skalistych w Kolorado. David rozpoczynał swoją przygodę z górami jakby wbrew sobie, ale chciał w ten sposób pomóc córce spełnić jej marzenie. Potem pojawiły się kolejne eskapady - trudniejsze, wymagające...

DoXxil | 2014-05-09
Przeczytana: 05 maja 2014

Nie zawsze ważne jest dotarcie na szczyt, ważniejszy jest sam proces wchodzenia.

PRZED

Nie czytam książek z takiego gatunku. Nie interesuje mnie czytanie o życiu zupełnie obcego człowieka, o którym nawet w życiu nie słyszałam. ''To książka o tych wszystkich rzeczach, których dowiedziałem się o sobie, ale przede wszystkim o tym, czego nauczyłem się o mojej córce, tam w górach''. Świetnie, miło mi, że jakiś ojciec lepiej poznał swoją córkę, ale po co od razu o tym książkę pisać? Tak, takie było moje nastawienie zanim zaczęłam ja czytać.

PO

Jak już pisałam, pewnie nigdy nie sięgnęłabym po ta książkę, gdybym nie dostała ją w prezencie. Swoją drogą to była jedna, wielka, miła mikołajkowa, niespodzianka. Siedzieliśmy sobie ze znajomymi i gadaliśmy podczas jednej z przerw podczas kursu. Nagle, do sali weszła grupa chłopaków i zaczęła nam rozdawać książki. Wielkie ''Ale o co chodzi...''. Potem dowiedzieliśmy się, że to prezent od jednego z naszych wykładowców.

Nie ukrywam, ze...

Sosenka | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Osoby, którym seria "Labirynty" przypadła do gustu, a było mnóstwo okazji by to sprawdzić z racji ilości recenzji tego cyklu na moim blogu, będą zadowolone bo znowu do niej wracamy. Charakterystyczne dla serii jest to, że nie są to powieści typowo psychologiczne ani też dramatyczne. Raczej jest to pomieszanie tych dwóch gatunków z odrobiną filozofii i rozmyślań. Akcji jest całkiem sporo, jednak nie gra ona głównej roli. W "Labiryntach" chodzi bardziej o emocje bohaterów i ich charaktery, a także o poglądy na życie. Każda książka uczy czegoś innego, daje do myślenia i pozwala spojrzeć na wiele wątków z innej strony.
"Nie pozwól mi odejść" dotyka nieco innej relacji niż zazwyczaj. Jest to historia dwojga ludzi, lecz tym razem nie pary ani przyjaciół tylko ojca z córką. Chery jest nastolatką, pełną energii i masą pomysłów na każdą minutę życia. Jednym z nich jest wyprawa w góry. Kompanem dziewczyny staje się jej ojciec David. Wszystko zaczyna się, kiedy nastolatka wpada na dosyć...

Effy | 2012-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 października 2012

Ciekawa historia ojca i córki, którzy wspólnie odkrywają uroki wypraw górskich. Wszystko zaczęło się pewnego razu, gdy Chera wpadła na pomysł zdobycia szczytu. Ojciec wkońcu zgodził się towarzyszyć jej w wędrówce po szlakach górskich. Stopniowo zdobywali cenne doświadczenie. Za smakowali smak zwycieństwa i poraźki.Nie tylko niesamowita przygoda, a także wiele ich nauczyła.
Czytelnik razem z bohaterami historii może zachwycać się pięknymi widokami górskimi. Opisy nie są monotone. Ktoś może pomyśleć góra to góra. Nie wiele różni się między sobą. Możliwe. Każda wedrówka to zupełnie inna historia i doświadczenie. To jak czytać drugi raz tą samą książkę. Odkrywamy na nowo jej magię i zwracamy uwagę na co innego.

Ozeusz Ozyy | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Jestem ciężkim czytelnikiem i często moje oczekiwania są wygórowane. W tej książce liczyłam na trochę refleksji, przemyśleń, doświadczeń. Spotkałam się jednak z opisami przyrody, wędrówek, gór. Zawiodłam się. Zawiodłam się, b liczyłam na coś więcej. Jedynie w ostatnim- krótkim rozdziale spotkałam namiastkę tego, czego szukałam.
Niemniej jednak książka ciekawa. Lubię podróżować i przeżywać przygody, uczestniczyć w nich także z bohaterami. I w tej kwestii choć trochę mnie wciągnęła.

Karolina | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Chodźmy, weźmy, pójdźmy, napiszmy o tym książkę. A i chwalmy Pana. Nie rozumiem , po co pisze się coś takiego? Cieszę się, że ojciec i córka chodzą po górach i biegają. Ale można było to opisać ciekawiej.

Natalia | 2012-08-27

Książka szczegółowo opisuje poszczególne wyprawy górskie Davida i jego córki Chery. Od stawiania pierwszych kroków na niewielkich wzniesieniach, po zdobywanie wielkich szczytów i udział w maratonie.
Mimo, iż lektura nie ma znowu tak wielu stron to męczyłam się z nią dosyć długo. Jest w niej wiele opisów przyrody, krajobrazów i gór, przez co robi się monotonna i po prostu nudna. Wszystko toczy się powoli, bez żadnych zwrotów akcji czy momentów zaskoczenia. Brakuje mi w tej książce czegoś, co sprawi, że nie oderwiemy się od czytania i będziemy chcieli poznać dalsze losy bohaterów. "Nie pozwól mi odejść" to głównie przemyślenia Davida na temat życia, upływu czasu i relacji z córką. Jeżeli uważnie się wczytamy to dostrzeżemy tam też wątek poświęcony Bogu.

Oczywiście nie można mówić o samych negatywnych stronach, dlatego tez muszę przyznać, że treść sama w sobie zawiera wiele nauk. Tak właśnie David cały czas uczy się być dobrym ojcem, ale przede wszystkim odpowiedzialnym...