Effy 
status: Czytelnik, dodał: 14 książek, ostatnio widziany 5 godzin temu
Teraz czytam
 • Droga Królów
  Droga Królów
  Autor:
  Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skry...
  czytelników: 16492 | opinie: 709 | ocena: 8,93 (5782 głosy) | inne wydania: 5
 • Gra szklanych paciorków: próba opisu życia magistra ludi Józefa Knechta wraz z jego spuścizną pisarską
  Gra szklanych paciorków: próba opisu życia magistra ludi Józefa Knechta wraz z jego spuścizną pisarską
  Autor:
  Ostatnia powieść Hessego to suma jego doświadczeń i symboliczny obraz epoki. Autor przenosi nas w utopijną prowincję, gdzie świecki zakon intelektualistów uprawia grę szklanych paciorków - sztukę, któ...
  czytelników: 1406 | opinie: 33 | ocena: 7,57 (441 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-02-20 23:48:44
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

tsantsara, Cóż, czasy się zmieniają, a z nimi definicje ulegają modyfikacji. Czytelnik musi uznawać osoby albo środowiska autorytatywne, a jeśli tego nie robi, to przestają być dla tej osoby wiarygodni. Tak, może wybrać kogoś innego( kto niekoniecznie nim powinien być) albo nie.

Co do reszty to się zgadzam... zresztą we wcześniejszej wypowiedzi wspominała o tym, że większość może mylić.

więcej...
 
2019-02-20 16:34:41
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Monika, Osoba korzystająca z tej strony może uznać ten portal jako opiniotwórczy, gdyż będzie patrzeć na część tworzoną przez społeczność. Gdyż sam portal jest miejscem oferującym informacje na temat książek. Serwis dostarcza dwa rodzaje informacji od administracji oraz użytkowników. Użytkownik pisząc recenzje udostępnia innym treść, tak samo jak oficjalny recenzent serwisu LC. Inna kwestia... Monika, Osoba korzystająca z tej strony może uznać ten portal jako opiniotwórczy, gdyż będzie patrzeć na część tworzoną przez społeczność. Gdyż sam portal jest miejscem oferującym informacje na temat książek. Serwis dostarcza dwa rodzaje informacji od administracji oraz użytkowników. Użytkownik pisząc recenzje udostępnia innym treść, tak samo jak oficjalny recenzent serwisu LC. Inna kwestia jaką ma wartość treść ich dla czytelnika.

Według mnie portal, aby był opiniotwórczy nie musi podzielać opinii większości społeczności. To że większa część społeczności uzna, że coś jest dobre, wcale nie musi być takie. Różnie z tym bywa.
Nie odbierała bym jakiemuś portalowi etykietki opiniotwórczy,tylko z tego powodu, że śmiał wyrazić inną opinie popartą argumentami niż większość odwiedzających go osób. Odmienne zdanie może dać inne spojrzenie.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-20 14:59:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Fantastyka
Cykl: Cela 7 (tom 1)
 
2019-02-20 04:42:29
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Monika, Dlatego to jest niespójny podział. Ale jak zostało zauważone nie słuchają się opinii czytelników. A powinni, skoro ten plebiscyt tworzą dla nas...
Logika LC xD Aż nie chcę mi się wierzyć, że nie widzą tego błędu.


Doskonale sobie zdaje z tego sprawę z tego, że paranormalne nie wygrają czy też młodzieżówki. Z reguły są to lekkie oraz przyjemne pozycje. A to nie są czynniki,które...
Monika, Dlatego to jest niespójny podział. Ale jak zostało zauważone nie słuchają się opinii czytelników. A powinni, skoro ten plebiscyt tworzą dla nas...
Logika LC xD Aż nie chcę mi się wierzyć, że nie widzą tego błędu.


Doskonale sobie zdaje z tego sprawę z tego, że paranormalne nie wygrają czy też młodzieżówki. Z reguły są to lekkie oraz przyjemne pozycje. A to nie są czynniki,które decydują o wyborze najlepszej książki. Przynajmniej u osób, które czytają coś ambitniejszego.
Ja dostałam ulotkę przy zakupie tomiku Ja, Zajdel na stoisku fandomu. Wręcz byli zaskoczeni, że to jego cenię sobie, a nie Ćwieka czy kogoś innego.

Chodziło mi o coś innego... według mnie pozycja Miszczuk nie powinna się znajdować na tej liście,gdyż nie zaliczam jej do romansu paranormalnego. Bo to, że książka zawiera jakiś element fantastyczny nie czyni jeszcze przynależności do gatunku. To typowy romans tyle że nieco innej scenerii. Dla mnie to jest to, jak nazwać sok mangowym, gdy zawiera go 2%. Czytałam kilka innych książek, które można było by zaliczyć do romansu paranormalnego, ale zdecydowanie różniły od tej pozycji. Ale to tylko moje wrażenie na podstawie połowy Szeptuchy, bo być może w kolejnych częściach coś zmieniło, ale w co wątpię.

Skoro zaczynam wątek na temat książki konkretnej to nie wydaje mi się, że przy każdym zdaniu musiałam robić adnotacje, że to dotyczy tej książki... że definicje ogólną fikcji literackiej odnoszę do konkretnej pozycji, ze zahaczam o fikcje realną, w której nie jest to dopuszczalne, bo owa książka wykorzystuję ją.
Oczywiście posługując się fikcją fantastyczną jest to możliwe przy pewnych założeniach. Ale to nie dotyczy tej książki, więc wspominanie o tym nie jest konieczne. Wspomnę, że definicje fikcji literackiej taką: "polega na tym, że świat przedstawiony w dziele jest tworem wymyślonym przez autora i jako taki nie daje się weryfikować przez proste zestawienie z rzeczywistością zewnętrzną wobec utworu."
Odebrałam to jakbyś się z moim zdaniem nie do końca zgadzała.

Nazwanie plebiscytu wyborem najlepszej książki, kiedy kryteria nominacji co innego sugerują, mówi to samo za siebie... Jaka poważna komisja wciskała by kit innym, że popularne równa się najlepsze? Jaka poważna komisja stworzyła by kategorie literatura fantastyczna, a obok science fiction?

Tyle że portal tworzą też użytkownicy, więc wcale nie musi być w końcowym efekcie nieopiniotwórczy. Zależy na ile użytkownicy piszą swoje opinie szczerze o książce. Na ile sugerują się czymś innym np. skoro książka zdobyła nagrodę, to musi być dobra, skoro coś jest bestsellerem to też musi być dobre, jakiś autorytet uważa, że jest dobra pozycja, to musi być dobra...

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-18 23:35:16
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Monika, Po co komplikować życie, jak można ten sam efekt osiągnąć tworząc kategorie romans paranormalny. I wilk syty i owca cała. Rozwiązuje się też problem, gdzie wrzucić daną pozycje czy do romansu czy fantastyki.
Zauważ,że kategoria brzmi literatura fantastyczna, a nie fantasy. Umieszczenie tam nie było błędem science fiction socjologicznego, horroru psychologicznego, dark fantasy ani...
Monika, Po co komplikować życie, jak można ten sam efekt osiągnąć tworząc kategorie romans paranormalny. I wilk syty i owca cała. Rozwiązuje się też problem, gdzie wrzucić daną pozycje czy do romansu czy fantastyki.
Zauważ,że kategoria brzmi literatura fantastyczna, a nie fantasy. Umieszczenie tam nie było błędem science fiction socjologicznego, horroru psychologicznego, dark fantasy ani romansu paranormalnego, bo to wszystko jest fantastyką. Problem tkwi w bzdurnej nazwie kategorii.

Na stronie nagrody Zajdla znalazłam listę książek wydanych w 2018 przygotowanych przez fanów i co ciekawe fan fantastyki przeglądając ową listę natknie się na książkę taką, jak Przesilenie Miszczuk, jakby dostał z liścia w twarz xD

Ale ten plebiscyt nie aspirował nigdy do bycia poważną nagrodą. Jeśli ktoś zwraca tylko uwagę na jakiś znaczki, to się tylko ogranicza i tyle. Być może jestem dziwnym egzemplarzem, który nie zwraca uwagi na coś takiego. Ale wątpię w tą swoją wyjątkowość.
Odkryłam, że patronem medialnym Szklanego kloszu jest LC, a zakupiłam książkę, bo chciałam ją mieć na półce,kiedy okazało się, że wydawnictwo Margines wznowiło jej wydanie.

Odnosiłam się do wypowiedzi autorki, która nie napisałam książki z alternatywnymi wydarzeniami, gdzie faktycznie mogła by zmienić historie Mengelego. Nie będę zakładać czegoś co nie występuję w książce Tatuażysta w Auschwitz. I jak najbardziej mogę odrzucić autorki odpowiedź na zarzuty, bo fikcja nie jest uzasadnieniem w tym przypadku. Te błędy miały wpływ na mój odbiór tej pozycji. Chociaż to jedynie wierzchołek góry lodowej.
Przykładowo, jeśli autor w swojej powieści fantastycznej wspomina, że lek jest trudno dostępny, to większość czytelników oczekuję wyjaśnienia w jaki sposób został zdobyty ten lek. Coś więcej niż opis, że mężczyzna zadzwonił do znajomego i za kilka dni otrzymał lek. Wspomnianej książce brakuje tego opisu... autorka, która zasłaniała się fikcją, w tym momencie mogła się nią posłużyć. A jeśli faktycznie w jakiś sposób Lale zdobył Penicylinę,to Morris najzwyczajniej świecie nie przekonała mnie do tego, że tak było.

Wcześniej wspomniałaś, że nie czytałaś pozycji, więc pozwoliłam spojrzeć do biblioteczki twojej, być może coś się zmieniło od tam tego czasu, ale nie. Ta pozycja nie ma pozoru bycia fikcją fantastyczną, o tym, można się przekonać zapoznając z treścią (nie polecam) Za Anioła Śmierci wystarczyło wstawić Horst Schumann i było by ok. Penicylinę zastąpić Sulfonamidem, który w tam tych czasach Niemcy badali albo inny lek, który był używany w tam tych czasach... Zamienić współczesną trasę kolejową na odpowiednią. I mamy książkę osadzoną w świecie rzeczywistym o niby pięknej miłości bez czepiania się o fakty. Po prostu autorce nie chciało się zrobić porządnego researcher.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-17 13:11:07
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Beata-Chiara, Tyle,że romansy paranormalne należą do gatunku fantastyki. Koniec kropka.
W plebiscycie pojawia się kategoria literatura fantastyczna, co jest bezsensu, skoro mamy wyodrębnione kategorie takie jak horror czy science fiction, a oba podgatunki należą do fantastyki. Aż się prosi, aby wyodrębnić osobną kategorie dla romansów paranormalnych? W jaki sposób ma czytelnik porównać typowe...
Beata-Chiara, Tyle,że romansy paranormalne należą do gatunku fantastyki. Koniec kropka.
W plebiscycie pojawia się kategoria literatura fantastyczna, co jest bezsensu, skoro mamy wyodrębnione kategorie takie jak horror czy science fiction, a oba podgatunki należą do fantastyki. Aż się prosi, aby wyodrębnić osobną kategorie dla romansów paranormalnych? W jaki sposób ma czytelnik porównać typowe fantasy do romansu paranormalnego?

W książce Modyfikowany węgiel występuję scena erotyczna, ale tylko z tego powodu nie przypiszesz jej do kategorii erotyk, skoro dominują w niej zupełnie inne elementy. Dlatego że fanki erotyki by się rozczarowały pozycją, szczególnie, że główny wątek nie dotyczy nawet romansu. To że w książce występuje jakiś element fantastyczny nie klasyfikuję takiej książki od razu do gatunku fantastyka.

W tym roku też jest kategoria fantastyka młodzieżowa. Tyle że Przesilenie nie pasuję również do tej kategorii, ponieważ bohaterka ma dwadzieścia parę lat...

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-17 02:11:11
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Monika, Z tym, że nominacje są w nieodpowiednich kategoriach to się zgadzam. Niestety nie mamy na to wpływu, gdyż szefostwo LC nie bierze pod uwagę opinii. To nie pierwsza edycja, w którym problem ten występuje.

Wiem, o którą pozycje tobie chodzi. Na LC ktoś wrzucił tą pozycje do fantastyki nie wiadomo z jakiego powodu, bo samo wydawnictwo określa tą pozycje, jako literaturę piękną. Chociaż...
Monika, Z tym, że nominacje są w nieodpowiednich kategoriach to się zgadzam. Niestety nie mamy na to wpływu, gdyż szefostwo LC nie bierze pod uwagę opinii. To nie pierwsza edycja, w którym problem ten występuje.

Wiem, o którą pozycje tobie chodzi. Na LC ktoś wrzucił tą pozycje do fantastyki nie wiadomo z jakiego powodu, bo samo wydawnictwo określa tą pozycje, jako literaturę piękną. Chociaż nie do końca określiła ją tak... Nie ogarniam, w jaki sposób określali gatunki książek. Nie wszystkie zgadzają się z przypisanymi w bazie LC.

Co do Tatuażysty z Auschwitz z tego co pamiętam to sama autorka w odpowiedzi na zarzuty niezgodności z faktami, powiedziała, że nie pisała powieści historycznej, tylko o miłości. Marne wytłumaczenie na brak odrobienia zadania domowego. Nie zależnie czy będzie rozpatrywać jako powieść historyczną czy powieść fikcją, to takie błędy są niedopuszczalne. Fikcja literacka rządzi się swoimi prawami, ale nie mieści się w jej definicji np. przypisywanie zbrodni Mengelowi, których nie dokonał, bo to nie on sterylizował mężczyzn,a Horst Schumann. Podawanie przypadkowych leków przy x chorobie występującej w rzeczywistym świecie.
Więc tym bardziej dziwi nominowanie w tej kategorii.
Czytałam tą pozycję i nie wrzuciłam jej do żadnej kategorii, ponieważ nie utworzono takiej, do której by pasowała.

Nie biorę udziału w tym przedstawieniu. Ciekawi mnie kategoria Kryminał, Sensacja, thriller,bo tutaj aż takie oczywiste nie jest, kto wygra. W zależności jak się rozłożą głosy na poszczególne pozycje.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-15 00:05:27
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2019-02-14 02:49:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Fantastyka
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 1)
 
2019-02-14 02:47:21
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Monika, Nie do końca jest tak,że użytkownicy nie mają wpływu na pozycje, które się pojawiają w plebiscycie. Po przez przeczytanie danej pozycji i jej ocenienie to robią. Tatuażysta z Auschwitz, Tamte dni, tam te noce czy inne podobne pozycje nie znalazły się bez powodu, cieszyły się zainteresowaniem czytelników. Owszem, były te pozycje promowane, ale nikt nikogo nie zmusza do ochów i achów.... Monika, Nie do końca jest tak,że użytkownicy nie mają wpływu na pozycje, które się pojawiają w plebiscycie. Po przez przeczytanie danej pozycji i jej ocenienie to robią. Tatuażysta z Auschwitz, Tamte dni, tam te noce czy inne podobne pozycje nie znalazły się bez powodu, cieszyły się zainteresowaniem czytelników. Owszem, były te pozycje promowane, ale nikt nikogo nie zmusza do ochów i achów. [Tatuażysta z Auschwitz na 4148 ocen zostały wystawione tylko 20 ocen z jedną gwiazdką i 26 z dwoma gwiazdkami).
Mam wrażenie, że jakby użytkownicy mogli zgłaszać swoje własne propozycje, to te tytuły pojawiły.
Raczej nikt nie wspomni,że nazwa plebiscytu nie jest adekwatna do kryteriów nominacji.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-10 19:13:34

Ania, Ale nauka wcale nie musi być nudna. Przecież taki program może być wykonany w interesujący sposób dla dziecka. Dzieciaki są ciekawe świata, więc należy ją rozwijać, a nie niszczyć. Nie mają negatywnych skojarzeń do edukacji.

więcej...
 
2019-02-09 23:38:44
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Edyta, Bez przesady.Tak, tytuł nie jest adekwatny do zawartości, ale nadal nie jest konkurs najładniejszą okładkę.
Są pewne stałe elementy w gatunkach i podgatunkach, i skoro komuś one nie odpowiadają, to nie zaskoczy go na tyle pozytywnie książka, żeby zmienić decyzje o głosie.
Załóżmy, że nie odpowiadają mi sceny erotyczne, to nie uświadczę w erotyku braku ich. Za każdym razem będę się...
Edyta, Bez przesady.Tak, tytuł nie jest adekwatny do zawartości, ale nadal nie jest konkurs najładniejszą okładkę.
Są pewne stałe elementy w gatunkach i podgatunkach, i skoro komuś one nie odpowiadają, to nie zaskoczy go na tyle pozytywnie książka, żeby zmienić decyzje o głosie.
Załóżmy, że nie odpowiadają mi sceny erotyczne, to nie uświadczę w erotyku braku ich. Za każdym razem będę się krzywić na widok opisu tych scen.
Mogłabym docenić za warsztat pisarski czy bohaterów, ale zdecydowanie nie podbije mojego serducha, tak jak inna pozycja.
Skoro nie spodobał mi się pierwszy tom serii, to nie mam zwyczaju kontynuować jej. Szkoda czasu i nerwów. Po prostu wykluczyłabym taką pozycje, gdybym planowała głosować. I wcale nie było to nie uczciwe.

Ocenianie jest założenia subiektywne.

Samson, Nadal możesz tkwić w błędzie, że to portal wybiera, który nie ma takiej możliwości, bo takie zdolności posiadają ludzie. Jak kto woli. Pozdro bez.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-09 21:51:50
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Edyta, Skoro ktoś nie lubi erotyków, to po co ma się z nimi zaznajamiać? Po to, żeby oddać waszym zdaniem sensowny głos? W kategorii romans, obyczajówki są też erotyki. A nie każdy lubi to i to. Ktoś kto lubi romans, by musiał się przemęczyć z erotykami, po to, aby oddać głos na Colleen Hoower.
Hmm... myślałam, że to ma być zabawa, a nie horror czy koszmar.
W niektórych kategoriach są...
Edyta, Skoro ktoś nie lubi erotyków, to po co ma się z nimi zaznajamiać? Po to, żeby oddać waszym zdaniem sensowny głos? W kategorii romans, obyczajówki są też erotyki. A nie każdy lubi to i to. Ktoś kto lubi romans, by musiał się przemęczyć z erotykami, po to, aby oddać głos na Colleen Hoower.
Hmm... myślałam, że to ma być zabawa, a nie horror czy koszmar.
W niektórych kategoriach są kolejne tomy serii, więc czytelnik przy założeniu, że żadnej serii z nominowanych nie czytał, by musiał dodatkowo przeczytać, oprócz tych nominowanych pozycji:
Literatura piękna: 1
Literatura romans, obyczajówka 7
Powieść historyczna: 19 (woli wyjaśnienia został nominowany 14 Tom cyklu Tudorowskiego).
Kryminał,sensacja, horror: 36
Literatura faktu, publicystyka:1
Literatura fantastyczna: 53
Science fiction: 28
Horror: 4

Jeśli komuś nie przypadł pierwszy tom albo kolejny do gustu, to po co ma dalej ciągnąć to...?
A jeśli kogoś coś zainteresuję z nominowanych pozycji, to ma czas, aby się z nimi zapoznać. Nikt nikogo nie zmusza, by pierwszego dnia oddawać głos.

Samson, Po pierwsze portal nie może wybierać, bo to pixele. Po drugie redakcja wybierała z pośród książek, które były poczytne wśród czytelników LC. Redakcja nie wstawiła prawie 5 tys. ocen. książce napisanej przez Nosowską.
Po trzecie z kryteriami nominacji można zapoznać na stronie głosowania.
Owszem, promocja działa na czytelnika. Człowiek nie jest bezmyślną małpką i może powiedzieć nie. Książka bez promocji przejdzie bez echa, gdyż mało kto będzie wiedzieć, że istnieje sobie taka książka.
Po czwarte dyskutujemy o tym, że według waszych oczekiwań czytelnik ma się zapoznać ze wszystkimi książkami z kategorii i wtedy to sensowny głos, ale gdy zapozna się z tymi pozycjami, które go interesują to nie.
Również nie mam zamiaru oddawać głosów, ale nie próbuje komuś w mawiać, że jego głos będzie sensowny, kiedy przeczyta wszystkie książki,skoro ja nie mam zamiaru tego zrobić.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-02-08 18:01:15
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Monika, Na goodreads również była nominowana, ale na szczęście przegrała z Wielką samotnością, a tu niestety się na to nie zapowiada. Za duża różnica między ilością osób, które przeczytały tą pozycje,a inną. Tatuażystę z Auschwitz przeczytało prawie 5 tyś. osób, a Wielką samotność oraz Królestwo ponad 1 tyś. Cóż,nie ma co się łudzić,że wynik będzie inny niż przewidywany.

więcej...
 
2019-02-08 17:43:53
Wypowiedział się w dyskusji: Plebiscyt Książka Roku 2018: czas, start!

Po pierwsze absurdem jest porównywanie plebiscytu wybieranego przez czytelników do takiego, który wybierają krytycy. Wątpię, żeby krytycy wykonywali swój zawód za darmo.
Jeśli oczekujesz,że ktoś ma w danej kategorii przeczytać wszystkie książki, to rozumiem,że ktoś pokryje koszty części książek + serie, bo od środka to tak dziwne trochę czytać. Odpowiedni czas na zapoznanie się z tymi...
Po pierwsze absurdem jest porównywanie plebiscytu wybieranego przez czytelników do takiego, który wybierają krytycy. Wątpię, żeby krytycy wykonywali swój zawód za darmo.
Jeśli oczekujesz,że ktoś ma w danej kategorii przeczytać wszystkie książki, to rozumiem,że ktoś pokryje koszty części książek + serie, bo od środka to tak dziwne trochę czytać. Odpowiedni czas na zapoznanie się z tymi książkami oczywiście.
Nie wiem po co ktoś miał tracić czas na książkę, która go nie interesuje. Przecież czytamy dla siebie.

pokaż więcej

więcej...
 
Moja biblioteczka
736 29 164
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (28)

Ulubieni autorzy (7)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (28)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd