Ekspedycja egipska 1798-1801

INFORTeditions
2008-01-01
2008-01-01
historia historia Europy

Pomimo wieku wciąż jest to jedyna dostępna po polsku pozycja opisująca wyprawę Napoleona do Egiptu, czy wytrzymuje próbę czasu?
Książki p. Rogackiego przyzwyczaiły mnie już do osobliwego zapisu nazw własnych i jednostek i tu ponownie wiele nazw własnych zapisano niekonsekwentnie raz z arabskiego, raz bardziej po łacińsku, na przykład w tekście wielokrotnie pada nazwa Gizeh zamiast powszechnie przyjętej Gizy. Tematy militarne dominują, aczkolwiek autor skrupulatnie i szeroko podszedł do przedstawienia francuskiej administracji i rządów cywilnych na podbitych terenach. Szkoda, że temat Instytutu Francuskiego został przedstawiony sucho i po macoszemu. Dostajemy praktycznie jedynie bardzo nudną tabelkę z wypisanym porządkiem obrad każdego zebrania.
Na plus trzeba też zaliczyć, że autor nie skupiał się jedynie na postaci Napoleona.

Wyprawa do Egiptu jest według mnie jedną z najciekawszych kampanii Napoleona. Książka Tomasza Rogackiego wydana przez Infort jest rozszerzeniem habeka tego samego autora. W związku z tym, nie powinno dziwić, że w pozycji dominują tematy militarne. O sprawach naukowych Rogacki poświęca tylko jeden rozdział, ten o Instytucie Egipskim. Książka nie jest niestety wolna od błędów, pojawiają się trochę dziwne błędy i literówki. Do tego dochodzą pomyłki w datach, czy dziwna transkrypcja nazw geograficznych i imion, jak w przypadku Dzehazzara, który do tej pory w polskojęzycznej literaturze występował jako Dżezar. Zatoka Marabut, na mapie funkcjonuje pod tą nazwą, zaś w tekście jest mowa o Marabout. Znana z piramid Giza, występuje pod nazwą Giseh. Takich przypadków jest niestety więcej. Bibliografia składa się z tytułów polsko, francusko i niemieckojęzycznych, w tym wypadku dziwi całkowite pominięcie literatury anglojęzycznej, choć przecież Wielka Brytania była jedną ze stron konfliktu. Całość zostawiona więc przedstawiona głównie z perspektywy francuskiej. Samą książkę na szczęście czyta się bardzo dobrze. Rogacki często przerywa tekst cytatami ze źródeł, co sprawia, że opisy są bardzo plastyczne i pozwalają wręcz przenieść się do Egiptu. Książka zawiera 33 mapy, zazwyczaj dobre, chociaż zdarza się, że czasami nie można odnaleźć wiosek i miejscowości, które występują w tekście. Na plus zależy również zaliczyć to, że Rogacki postanowił opisać, także inne aspekty jak bitwę pod Algeciras czy walki o Korfu, które były pomijane przez innych historyków zajmujących się tematem.
Książka ta ukazała się w 2008 roku i niestety w roku 2016 nie wytrzymuje już próby czasy. Od tego czasu pojawiły się na polskim rynku wydawniczym inne pozycje, które zwyczajnie są lepsze od książki Rogackiego. Nie jest to książka słaba, aczkolwiek ma pewne mankamenty(choćby w postaci bibliografii),które stawiają ją za innymi pozycjami w tym temacie.

Książki Pana Rogackiego miewają różne objętości i można o nich pisać różne opinie, w tym wypadku jednak jest to pozycja, moim zdaniem, uczciwie godna polecenia.
Powodów dla których warto sięgnąć po "Ekspedycję egipską" jest przynajmniej kilka. Podstawowy to, rzecz jasna, temat. Niezwykle ciekawy, ale słabo opracowany przez polskich autorów i mało u nas znany, który jest chyba postrzegany jako swoista "ślepa uliczka" gdzieś na uboczu dziejów tzw. epoki napoleońskiej. A praca owa może nieco odmienić ten punkt widzenia i uzmysłowić w jaką mnogość wydarzeń, militarnych, choć nie tylko, wyprawa owa obfitowała. Okaże się szybko, że bitwa pod piramidami to nie wszystko a całe przedsięwzięcie było nie tylko próbą budowy francuskiej kolonii w Egipcie, lecz także istnym zderzeniem cywilizacji, a przy okazji odkopaniem, nieraz dosłownym, zapomnianej wiedzy o egipskiej starożytności.
Treść obejmuje zarówno same działania wojskowe, administracyjne oraz w pewnym stopniu naukowe w kraju nad Nilem, jak i przygotowania do wyprawy, jej kolejne etapy, oraz wydarzenia pośrednio z nią związane, takie jak chociażby zdobycie i utrata Malty i Wysp Jońskich czy też walki morskie mające jakiś związek i wpływ na sytuację francuskiej Armii Wschodu. Tekst jest uzupełniany przez około 30 map i planów oraz liczne ilustracje z portretami co ważniejszych uczestników opisywanych wydarzeń, w tym Polaków.
Z minusów omawianej pracy wymieniłbym brak rozdziału poświęconego krótkiemu omówieniu wojskowości stron biorących udział w opisywanych walkach, choć sam ten temat jest oczywiście niezwykle szeroki. Lektura tej bogatej w informacje pracy wymaga także mimo wszystko pewnej wiedzy bazowej odnośnie epoki, z związku z czym mogłaby czasami sprawić pewne problemy dla osób jej nie posiadających. W tekście występują sporadycznie drobne błędy językowe i drukarskie.
Ogólnie rzecz ujmując lektura nie zawodzi i osobiście nieco żałuję, że nie czytałem jej parę lat temu.

• Wojskowość
  • historia