Pierwsza wojna światowa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
First World War
I wojna światowa
historia

Martin Gilbert należy do najwybitniejszych brytyjskich historyków. Od 1955 do 1957 roku odbywał służbę wojskową, następnie uzyskał dyplom z historii współczesnej. Jako asystent Rudolpha Churchilla prowadził prace nad biografią sir Winstona Churchilla. W swojej obszernej historii pierwszej wojny światowej autor łączy kwestie polityczne, dyplomatyczne, militarne i cywilne; przedstawia wydarzenia, nie opowiadając się po żadnej ze stron. Przewijającym się nieustannie na kartach tej książki motywem jest cierpienie milionów i heroizm jednostki.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bartosz | 2012-11-03

Literatura w języku polskim dotycząca II wojny światowej jest bardzo bogata. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku pierwszej wielkiej wojny XX wieku. A przecież zarówno skala tej wojny jak i jej konsekwencje w postaci sukcesów ideologii zrodzonych z rozczarowania XIX wiecznym światem (komunizm, faszyzm), a także powstania na mapie Europy wielu nowych państw, w tym Polski, były ogromne.
Książka M. Gilberta łączy dwie istotne zalety. Po pierwsze, jest bardzo obszernym, szczegółowym kompendium wiedzy historycznej. Autor nie pomija żadnego z licznych frontów, pisze o wszystkich istotnych bitwach, postaciach i zdarzeniach. Tłumaczy przyczyny samej wojny jak i posunięcia głównych aktorów wojennego teatru w kolejnych latach. Opisuje spotkania przywódców państw i kluczowe decyzje generałów, a także codzienne życie żołnierzy w okopach Francji i Belgii, piaskach Arabii czy lasach Karpat. Dobra organizacja rozdziałów i indeksy pomagają bez trudu odnaleźć interesujące nas fakty.
Z...

Astrith | 2016-03-22
Przeczytana: 2016 rok

Książka jest znakomita! Holistyczne podejście do Wielkiej Wojny połączone ze świetnym stylem (znakomicie sie ksiażkę czyta). Dodać też warto, iż autor stawia przede wszystkim na ludzki wymiar konfliktu, często podaje konkretne personalia walczących - ich wiersze, pamiętniki. I z takich historii buduje wizję konfliktu teoretycznie o wymiarze bezosobowym.
Wspaniałe dzieło, wychodzące zresztą poza ramy samej Wielkiej Wojny, jako że autor bardzo często pokazuje nam (czytelnikom) działania osób znanych z 2 Wojny Światowej. Znakomicie też zaznacza podłoże kolejnego konfliktu, jaki wstrząsnął Europą i światem.
Gorąco polecam lekturę, nie tylko miłośnikom historii. Moim zdaniem każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Prider | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Książka jest napisana dobrym, anglosaskim stylu w jakim powinno się pisać książki historyczne. To znaczy nie zalewa nas statystykami, datami ale prowadzi narrację quasi-powieściową. Od ogółu do szczegółu i na odwrót, kolejne rozdziały obrazują Wielką Wojnę zarówno na poziomie szeregowca czy cywila jednego z kraju walczących po premierów i generałów. Zaskakująco dużo jest tu poezji wojennej, opisującej przede wszystkim okropności frontu zachodniego. Pojawiło się sporo informacji o Polsce, choć w sposób pobieżny, ale nie o tym miała być książka tylko o całym konflikcie. Mimo to polski czytelnik, który statystycznie mało wiem o pierwszej globalnej wojnie, znajdzie tu sporo informacji na temat wkładu Polaków w konflikt.
Gilbert to jest warte zaznaczenia nie opisuje wojny w sposób czarno-biały. Nie ma tu dobrej Entanty i złych państw centralnych. Okropieństwa dzieją się po obu stronach, a wydźwięk książki mimo iż gorzki(20 lat później kolejna wojna, jeszcze okrutniejsza i prowadzona...

Tomasz | 2013-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Gdyby w ten sposób pisano podręczniki szkolne z całą pewnością nauka cieszyła by się większym zainteresowaniem. Książkę czyta się niczym dobrą sensację. Nie ma przynudzania, bogactwo dodatkowych materiałów (listy, wiersze żołnierzy) bardzo uatrakcyjnia sposób podania.

Jarek Sopiński | 2017-04-04
Przeczytana: 22 kwietnia 2017