Od Staroduba do Moskwy. Działania wojsk Dymitra II Samozwańca w latach 1607-1608

Wydawnictwo: INFORTeditions
historia, historia Polski.
historia
Witold Lisek

Kolejna pozycja serii poświęcona jest działaniom wojsk Dymitra II Samozwańca w okresie od września 1607 roku do końca lata 1608 roku. Książka przedstawia wydarzenia bardzo słabo opracowane w polskiej historiografii. Mimo iż problematyka dymitriad doczekała się liczącej setki pozycji bibliograficznych literatury naukowej, nadal brakuje prac poświęconych militarnym aspektom działalności Dymitra I i Dymitra II. Również okres między pojawieniem się tego ostatniego pod koniec czerwca 1607 roku w Starodubie a jego przybyciem pod Moskwę, jedynie w mocno już przestarzałych pracach Aleksandra Hirschberga doczekał się szerszego ujęcia. Autor stara się przedstawić skomplikowaną sytuację w państwie moskiewskim w momencie pojawienia się nowego samozwańca, nieudaną wyprawę jego wojsk na odsiecz Tuły i równie niefortunne oblężenie Briańska, wreszcie zwycięską ofensywę oddziałów Dymitra II na Moskwę, krwawe bitwy pod Bołchowem i nad rzeką Chodynką oraz założenie obozu tuszyńskiego i ukształtowanie się jego politycznego oblicza. Poprzez uczestnictwo w tych wydarzeniach na kartach polskiej historii na stałe zagościły takie postacie jak Roman Różyński, Aleksander Zborowski, Jan Piotr Sapieha, pamiętnikarze - Józef Budziło i Mikołaj Marchocki, czy też słynny później Aleksander Józef Lisowski.

źródło opisu: http://www.infort-sklep.pl

źródło okładki: http://www.infort-sklep.pl