historyczna

Karol XII był ostatnim szwedzkim królem-wojownikiem i ostatnim władcą, którego można nazwać absolutnym. Wybitny wódz, obdarzony energią i niepospolitą odwagą, niemal przez całe swoje panowanie prowadził wojny. Władca ten wywarł również wpływ na historię Polski, gdy po bitwie pod Kliszowem przeprowadził detronizację Augusta II i elekcję Stanisława Leszczyńskiego.

BeArcik | 2013-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2013

Czytając (co zajęło mi dość sporo czasu), przez cały niemal czas miałam jedno, bardzo silne wrażenie - że w lekturze jest za mało Karola w Karolu. Nie sądzę jednak, aby była to wina autora. Przygniecenie postaci króla nawałem wydarzeń politycznych i działań wojennych w rzeczywistości tworzy bardzo smutny obraz człowieka, który niemal całe życie spędził z daleka od ojczyzny, w trudach ciężkiej wojny północnej. Krótkie, osiemnastoletnie życie Karola przed wybuchem wojny można zmieścić w jednym rozdziale i w tak w zasadzie zostało zrobione. Dalej tylko pojedyncze fragmenty poświęcone są ściśle osobie króla. Stąd też czytałam tak długo - była to właściwie trzecia książka z rzędu, jaką czytałam o wojnie północnej i nieszczęsnej Połtawie. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę, nie da się jednak ukryć, że Piotr I miał znacznie ciekawsze życie obok wojny, podczas gdy Karola w pełni ona pochłonęła.

Adam | 2016-03-29
Przeczytana: 28 marca 2016

8 MAŁO ZNANYCH FAKTÓW DOTYCZĄCYCH ŻYCIA KRÓLA SZWECJI KAROLA XII – RECENZJA KSIĄŻKI „KAROL XII” AUTORSTWA ZBIGNIEWA ANUSIKA

Traktowany przez wrogów, wyjadaczy politycznych, jako niedoświadczony, nieopierzony gówniarz, którego bez trudu pokonają, a następnie jego kochanej Szwecji odbiorą interesujące ich ziemie. Tymczasem Karol XII, bo o nim mowa, okazał się geniuszem militarnym, który po kolei rozbijał swoich przeciwników, Danię, Rosję, Saksonię, zawładnął Rzeczpospolitą, aż w końcu pewnego dnia przyszedł jeden gorszy dzień, wypadek, po którym nastąpiła katastrofa i przegrana w 1709 roku w bitwie pod Połtawą. Jaki był, co lubił, a czego nie, jaki był w relacjach z bliskimi ludźmi lub wrogami, wreszcie, w jaki sposób prowadził swoje zakończone zwycięstwami kampanie zbrojne. Przedstawiam po krótce postać Karola XII przytaczając 8 mało znanych faktów z jego życia. O tym wszystkim i całej reszcie z życia wybitnego wojennika Karola XII, króla Szwecji, przeczytacie w książce profesora...

Antonina | 2013-10-01
qba44 | 2016-11-18