Książę Jeremi Wiśniowiecki

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

z życiem i śmiercią Jeremiego wiążą się pytania, tajemnice i zagadki, a jak wiadomo, zagadki kuszą, a pytania zmuszają do szukania odpowiedzi i temu też zadaniu będzie poświęcona ta książka. Autor stara się rozwikłać zagadkę trwającej do dziś popularności postaci Wśniowieckeigo.

Ciekawie przedstawiona postać księcia Jeremiego Michała Korobuta Wiśniowieckiego , słynnego pogromcy Bohdana Chmielnickiego. Autor bardzo przystępnym i barwnym językiem ukazał bohatera na tle XVII - wiecznej rzeczywistości .Oprócz samej sylwetki księcia , poznajemy sytuację polityczną , społeczną i obyczajową ówczesnej Rzeczpospolitej , Ukrainy i Rosji. Polecam !!!

Antoniuss | 2016-03-09
Na półkach: Biografie, Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Ta książka właściwie musiała powstać. Romual Romański jest autorem licznych książek poświęconych Kozaczyźnie i wojskowości nowożytnej. W swoich książkach nie unika kontrowersyjnych tematów i odważnych ocen, zatem, czy mógłby nie zająć się postacią wielkiego pogromcy Kozaków, a zarazem osoby budzącej ogromne emocje historyków? ,,Straszny kniaź" Jarema to postać podziwiana za doskonały zmysł ekonomiczny (z bogatego magnata został właścicielem połowy Ukrainy) i talent militarny, ale jednocześnie, mniej lub bardziej zasłużenie, ganiona za warcholstwo, okrucieństwo i gnębienie Kozaków, co miało niemały wpływ na wybuch katastrofalnego w skutkach powstania. Autor przedstawia dzieje księcia w sposób barwny i dosyć luźny, nie bojąc się nawet bardzo dużych dygresji i emocjonalnych opinii. Niestety, nie uniknął przy tym pomyłek i błędów rzeczowych, co razi nie tylko profesjonalnych historyków.

Michał Deputat | 2012-10-13

Autor mimo iż fachowo podchodzi do opisania dziejów Jeremiego, to tak naprawdę informacje zawarte o samym jego życiu zebrane z pracy Romańskiego zebrać można w jednym rozdziale. Więcej dowiadujemy się o królu Władysławie IV i o tym z kim sypiał i miał romanse Chmielnicki niz o głównym bohaterze. Plusem jest świetne przedstawienie zwyczajów z życia szlachty i opisy bitew Jeremiego, ale to mało, bardzo mało jak na "biografię" tak barwnej postaci.

PanWierzba | 2016-11-12
irman | 2016-10-15