Moskwa 1617-1618

Bellona
2006-01-01
2006-01-01
wojskowość staropolska wojny z Rosją

Powyższa praca to opis całej kampanii królewicza Władysława na Moskwę. Autor w łatwy do zrozumienia sposób przedstawia genezę całego konfliktu oraz ówczesną sytuację polityczną Rzeczypospolitej. Opisał również siły zbrojne obu stron oraz sposoby ich formowania.

Cała kampania przedstawiona jest w sposób dokładny i szczegółowy, jednak sam szturm na Moskwę zajmuje w pracy niewiele miejsca. Znacznie więcej uwagi poświęcono natomiast rokowaniom pokojowym i rozejmowi w Dywilinie, który zakończył wojnę.

Autor opiera swoją wiedzę nie tylko na innych opracowaniach, ale w dużej mierze również na źródłach, przytaczając sporo cytatów, pochodzących z rękopisów z tamtego okresu, które idealnie współgrają z całym tekstem.

Mimo to, że tytułowa bitwa nie została opisana zbyt dokładnie, jak najbardziej warto poświęcić czas na przeczytanie tej pozycji. "Moskwa 1617-1618" jest bardzo dokładnym opisem konfliktu pomiędzy Rzeczpospolitą i Moskwą w latach 1617-1618, a jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś na ten temat, to powinien przeczytać właśnie tę książkę.

"Moskwa 1617-1618" jest rozszerzeniem pracy magisterskiej autora o rozejmie w Dywilinie obronionej w 2002 roku. Siłą rzeczy więc, sporo miejsca autor poświęcił tłu politycznemu wyprawy królewicza Władysława. Jeśli chodzi o układ książki, to rozpoczyna się ona omówieniem stosunków polsko-litewsko-moskiewskich od końca XV do początku XVII wieku. Następnie autor przedstawia "sprawę moskiewską" na sejmie 1616 roku oraz omawia siły walczących stron. Później następuje omówienie samej kampanii oraz rokowania pokojowe zakończone rozejmem w Dywilinie. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobra pozycja. Widać, że autor dobrze czuje się w tematach politycznych. Sama kampania również przedstawiona przejrzyście i ciekawie, chociaż może jak na standardy serii, to sama Moskwa została potraktowana trochę po macoszemu. Nie ma jednak co narzekać, kolejny dobry habek w serii, z pewnością warty polecenia.

Na tle innych pozycji z tej serii książka ta prezentuje się naprawdę nieźle. Widać, że autor nie poprzestał na przemieszaniu informacji z kilku klasycznych opracowań, ale pracował również na materiałach źródłowych, rękopisach. Przebieg kampanii przedstawiono ciekawie i ze szczegółami. Cieszą częste wyliczenia składu poszczególnych pułków, opisy przemieszczeń chorągwi czy dokładny opis formacji podczas szturmu Moskwy. Ponadto, oczywiście, typowy wstęp w postaci zwięzłego zarysowania tła konfliktu i przedstawienia obu walczących armii.

• Historyczne Bitwy
  • Nowożytność