Łotewski Ochotnik Legionu SS

Wydawnictwo: Bellona
Stormtrooper on the Eastern Front: Fighting with Hitler's Latvian SS
historia, II wojna światowa, SS, Łotwa
36maro

Wspomnienia wojenne, czy raczej przygody z wojska Łotysza – żołnierza Waffen-SS, który w drugiej połowie lat 40. XX wieku rozpoczął życie emigranta na Zachodzie. Mintauts Blosfelds rocznik 1924 w wieku 19 lat stanął przed wyborem: wcielenie do batalionów roboczych Wehrmachtu albo ochotnicze wstąpienie do formacji SS zwanej Legionem Łotewskim. Wiele miejsca we wspomnieniach zajmują opisy...

Wiele miejsca we wspomnieniach zajmują opisy podróży z transportami wojskowymi, noclegów w przeróżnych (raczej złych) warunkach, zdobywania pożywienia - ogólnie żołnierskiej i jenieckiej niedoli. Są w książce fragmenty humorystyczne, relacje z zabawnych wydarzeń, nieporozumień, zakrapianych imprez. Dowiadujemy się, jakich forteli używali łotewscy legioniści wobec dowódców, Niemców i żandarmów. Nie ma refleksji na temat samej przynależności do zbrodniczej organizacji SS. Legioniści przysięgali wierność Adolfowi Hitlerowi jako zwierzchnikowi sił zbrojnych Rzeszy, powodowała nimi wrogość wobec bolszewików; oczekiwali ponadto, że Amerykanie przywitają ich jak sojuszników i zbrojnie wyzwolą Europę Wschodnią od komunizmu.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl