Gestapo Muller. Technokrata Terroru

Gestapochef Heinrich Müller. Technokrat des Terrors
978-83-11-11493-7
Gestapo, Niemcy, wojna
36maro

Pierwsza pełna biografia szefa gestapo, Heinricha Müllera, do której wykorzystane zostały materiały z poświęconych mu i udostępnionych kilka lat temu odtajnionych materiałów CIA. Sam Müller tuż przed zakończeniem wojny zadbał o zniszczenie dokumentów związanych z jego osobą. Pochodził z tradycyjnej bawarskiej rodziny urzędniczej, zdobył zawód montera samolotów. W I wojnie światowej...

zakończeniem wojny zadbał o zniszczenie dokumentów związanych z jego osobą.

Pochodził z tradycyjnej bawarskiej rodziny urzędniczej, zdobył zawód montera samolotów. W I wojnie światowej uczestniczył jako ochotnik, zdobywając szlify podoficera. W 1919 rozpoczął pracę w policji bawarskiej. Nie udzielał się politycznie, nie należał do zachwyconych Hitlerem "pionierów" ruchu nazistowskiego, do NSDAP
wstąpił dopiero w 1938. Müller nie miał życia prywatnego, niemal cały swój czas poświęcał pracy i karierze. Autor wnikliwie odtwarza jego drogę zawodową, cytując wypowiedzi ludzi, którzy znali go osobiście. Uderza fakt, że prawie nikt nie znał go prywatnie - niemal wszystkie wypowiedzi dotyczą Müllera - urzędnika, Müllera - policjanta. Müller wziął też czynny udział w przygotowaniach do napaści niemieckiej na Polskę w roku 1939.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

step | 2017-05-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Heinrich Müller jest postacią niezwykle tajemniczą. Gdy w moje ręce wpadła książka Joachima Bornscheina niezwykle się ucieszyłem. Ponadto Manfred Weißbecker, niemiecki historyk w „Słowie wstępnym” w samych superlatywach wypowiedział się na temat tej pracy. Tym bardziej ochoczo wziąłem się do lektury.
Niestety… Na kartach książki mamy opisany pokrótce życiorys Müllera, epizody z I Wojny Światowej, karierę w Policji i kolejne awanse. Uczestnictwo w kilku złowieszczych projektach, kilka relacji na temat wyglądu i zachowania. I to wszystko.
Można dodać jeszcze rozdział dotyczący spekulacji powojennych losów Müllera. Reszta dotyczy Gestapy jako instytucji.
Nie jest to jednak zła pozycja. Po prostu po Müllerze pozostało niewiele przekazów i informacji. Co najwyżej garść opinii ludzi, którzy się o niego otarli, dokumenty, które wyszły spod jego ręki i oficjalny życiorys. Reszta to tylko próba interpretacji. A co do samej interpretacji…Autor przedstawił szefa aparatu terroru jako...

Pio | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2014