Gestapo Muller. Technokrata Terroru

Bellona
978-83-11-11493-7
Margarethe Sacher-Koczewska
Gestapo Niemcy wojna

Heinrich Müller jest postacią niezwykle tajemniczą. Gdy w moje ręce wpadła książka Joachima Bornscheina niezwykle się ucieszyłem. Ponadto Manfred Weißbecker, niemiecki historyk w „Słowie wstępnym” w samych superlatywach wypowiedział się na temat tej pracy. Tym bardziej ochoczo wziąłem się do lektury.
Niestety… Na kartach książki mamy opisany pokrótce życiorys Müllera, epizody z I Wojny Światowej, karierę w Policji i kolejne awanse. Uczestnictwo w kilku złowieszczych projektach, kilka relacji na temat wyglądu i zachowania. I to wszystko.
Można dodać jeszcze rozdział dotyczący spekulacji powojennych losów Müllera. Reszta dotyczy Gestapy jako instytucji.
Nie jest to jednak zła pozycja. Po prostu po Müllerze pozostało niewiele przekazów i informacji. Co najwyżej garść opinii ludzi, którzy się o niego otarli, dokumenty, które wyszły spod jego ręki i oficjalny życiorys. Reszta to tylko próba interpretacji. A co do samej interpretacji…Autor przedstawił szefa aparatu terroru jako bezwzględnego karierowicza. Według mnie- niesłusznie. Aparat władzy nazistowskiej opierał się na terrorze, a elity walczyły w klikach o wpływy i jak najbliższy dostęp do führera. Umacnianie swojej pozycji i aura grozy i wszechmocy służyła przetrwaniu.
Ciekawy również wydaje się wątek, poruszony przez autora, a dotyczący współpracy Müllera z obcym wywiadem. Czyżby to było powodem, że tak niewiele informacji pozostało po jednym z największych bandytów w administracji III Rzeszy? Predyspozycje do bycia w cieniu czy specjalnie wyuczone odruchy. Fenomenalna pamięć do ludzi i chęć posiadania wiedzy o każdym, czy zbieranie informacji dla prawdziwych mocodawców… to Czytelnik będzie musiał ocenić sam po przeczytaniu.
Po więcej zapraszam na http://zksiegarni.pl/

Niestety… Na kartach książki mamy opisany pokrótce życiorys Müllera,...

7/10

7/10

• POSIADYWUJE
  • 📚 REGAŁ Rodziców (w komputerowym)
  • II wojna - ogółem
  • Sprzedam