Mediolan, sztuka, muzeum
sztuka
kamk

Dzieje Pinakoteka di Brera – słynnego i ważnego muzeum – różnią się od historii zbiorów znajdujących się we Florencji, Rzymie, Neapolu, Turynie, Modenie czy Parmie. Muzeum to nie ma bowiem swych korzeni ani w kolekcjonerstwie arystokratycznym, ani książęcym czy dworskim, lecz swoje narodziny zawdzięcza mecenatowi państwowemu, pomysłowi napoleońskiemu, wyrosłemu z demokratycznych koncepcji rewolucji francuskiej. Historii mediolańskiej Pinakoteki nie można oddzielać od dziejów budowli, w której mieści się muzeum.

SeikoVanM | 2016-03-05
| 2013-04-01