Tajemnica rubinowego pierścienia

Wydawnictwo: Edytor
Marek

Odnalazła natychmiast w ramie delfina, na którym nakreśliła znak. Nacisnęła go, a drzwi szafy ściennej otworzyły się. Gryzelda weszła do kryjówki. Chciała jeszcze otworzyć dno szafki ściennej. Poświeciła sobie latarką, ażeby odnaleźć zameczek. Zamierzała potem przynieść krzesło, wstawić je do kryjówki i przekonać się, czy przez otwór w szafce ściennej można było przesunąć rękę do sypialni hrabiny Alicji. Gdy klapa odpadła, dziewczyna chciała wyjść ze schowka do pokoju, aby stamtąd przynieść krzesło. W tej samej chwili jednak ujrzała biegnącą przez pokój hrabiankę Beatę. Twarz jej była wykrzywiona, oczy miały błędny wyraz. Gryzelda z okrzykiem przerażenia, cofnęła się w głąb kryjówki. Wtedy hrabianka z całej siły zatrzasnęła ciężkie drzwi - Gryzelda została uwięziona w ciasnej skrytce, której od wewnątrz nie mogła otworzyć.

źródło opisu: Edytor, 1998

violabu Toczytam | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Jadwiga (właściwie Hedwig) Curths-Mahler była niemiecką pisarką tworzącą w pierwszej połowie XX wieku, która wydała ponad 200 romansów. „Tajemnica rubinowego pierścienia” jest jednym nich. Znana jest z powtarzającego się schematu w swoich książkach, a mianowicie: piękni i dobrzy oboje, ona biedna, on bogaty.

Fabuła opisywanej powieści ma miejsce w starym, tajemniczym, choć pięknym zamku. Mieszka tam hrabia oskarżony o otrucie swej pięknej i niedobrej żony. Życie jego może się zmienić za sprawą pięknej opiekunki jego dziecka.

Książce tej można zarzucić wiele wad.
Przede wszystkim postaci są tylko i wyłącznie wyraziste: albo dobre o samych pozytywnych cechach i obdarzone potrzebnymi dla wydarzeń talentami, albo złe do szpiku kości. Tak samo, jak odczucia pomiędzy bohaterami: albo przeogromna sympatia od pierwszego spotkania, albo zimny chłód. A dialogi! Aż komiczne, bo tak górnolotne i ckliwe (kojarzyły mi się z twórczością Katarzyny Michalak).
Tytułową tajemnicę, czyli zabójstwo...

Przeczytałam z przyjemnością.
Naiwne to trochę, a akcja została rozwleczona do granic możliwości, ale pomimo wszystko pochłonęłam książkę dość szybko.
Romans i historia kryminalna z dreszczykiem bez żadnych wysokich lotów. Z góry wiedziałam, co się wydarzy. Ponadto wszystko jest utrzymane w tonie górnolotnego sentymentalizmu, a bohaterowie albo niesamowicie dobrzy, albo do gruntu źli... Jednak czasami miło jest zrobić sobie odskocznię i zatopić się w krainie nierealnej cukierkowatości.
I jeszcze mały drobiazg - główna bohaterka okazała się o wiele bardziej męska i inteligentna od głównego bohatera, a główny bohater roztkliwiał się nad sobą do granic możliwości...

-luna- | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Bardzo lekka i przyjemna lektura z gatunku hrabin, baronów i służących. Ale jeśli ktoś myśli, ze jest to tylko romans to jest w błędzie. Przewija sie nawet wątek morderstwa, tajemnicy i kryminału. Książeczka, na dwa wieczory, na odpoczynek.

renavera | 2016-12-14

Terapia odmóżdżająca. W książkach tej autorki najbardziej fascynują mnie opisy wnętrz, na przykład takiej oto biblioteki:

Po obiedzie Gryzelda ułożyła Gildę do snu, potem zaś zeszła do biblioteki. Była to duża sala; na połowie wysokości ścian biegła wokoło drewniana galeryjka. Ściany były po sufit zapełnione książkami, ułożonymi na półkach. Z galerii można było sięgnąć nawet na najwyżej umieszczone półki. Pośrodku stał okrągły duży stół, wkoło niego zaś wysokie rzeźbione fotele. Przy oknach, w głębokich niszach stały krzesła i taborety.

Marzenie każdego maniaka książkowego, nie do spełnienia w naszych standardowych blokowych mieszkaniach.

Elżbieta | 2015-11-20
Przeczytana: październik 2015

Doprawdy nie potrafię zrozumieć na czym polega fenomen pani Jadwigi Courths- Mahler. Swego czasu była nie tylko nadzwyczaj płodną pisarką (spod jej pióra wyszło podobno ponad 200 książek), ale również bardzo poczytną. I także dziś, choć od jej śmierci minęło ponad 60 lat jej romanse są nadal wznawiane; skoro je ktoś wydaje, to ktoś je musi kupować; a jeśli je ktoś kupuje, to zapewne i czyta. Pytanie tylko: dlaczego?
Ja po raz trzeci sięgnęłam po jej twórczość skuszona notką wydawcy, że to najczęściej wydawana powieść tej autorki. Nie bez pewnej naiwności założyłam, że w takim przypadku musi być najlepsza. Jeśli więc się nie pomyliłam, to nie chcę znać tych najgorszych.
Podobnie jak w innych jej książkach, klasyfikacja bohaterów jest zrobiona zaraz w pierwszych rozdziałach: od razu wiadomo kto jest zły, a kto dobry, kto jest katem, kto ofiarą i na nagłe zwroty akcji nie ma co liczyć.
Wszystkie pozytywne postacie są niemożliwie sztywne, układne i postępują według tych samych utartych...

Małgosia | 2015-03-26
Przeczytana: 25 marca 2015

Jadwiga (Hedwig) Curths-Mahler była niemiecką pisarką tworzącą w pierwszej połowie XX wieku, która wydała ponad 200 romansów. „Tajemnica rubinowego pierścienia” jest znana z powtarzającego się schematu: piękni i dobrzy oboje, ona biedna, on bogaty.
Fabuła opisywanej powieści ma miejsce w starym, tajemniczym, pięknym zamku. Mieszka tam hrabia oskarżony o otrucie swej pięknej i niedobrej żony. Życie jego zmienia się za sprawą pięknej opiekunki jego dziecka.
Powieść jest jednocześnie urocza, klimatyczna i wciągająca.
Polecam ją do przeczytania dla przyjemnie spędzonych chwil w czasie, gdy potrzebuje się zrelaksować umysł nie wymagając od autora wspinania się na wyżyny literackie.
Zastrzeżenia wobec wydawnictwa Edipresse-Kolekcje:
- masa błędów literowych (co jest niezwykle irytujące),
- jedna z ostatnich scen umieszczona w opisie książki na tylnej okładce,
- dwa tytuły: na okładce „Tajemnica pierścienia z rubinem”, a na stronie tytułowej „Tajemnica rubinowego pierścienia”.

laradorren | 2015-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Nie wiem, czy takiej książce sens jest pisać recenzję... bez urazy dla autorki, ale widać gołym okiem, że powieść została stworzona jako jedna z wielu, i to raczej dla zarobku niż z potrzeby duszy ;) W każdym razie nie zawiodłam się, bo swoje zadanie (wypełnić czas podczas kilkugodzinnej podróży) spełniła. Język o dziwo całkiem przyjemny, dobrze się czyta (a w wielu podobnych dziełkach bywa on nie do strawienia), natomiast fabuła bardzo przewidywalna, zero zaskoczenia. Ale tego nikt się chyba spodziewać nie może w tego typu romansie, więc nie poczytuję tej cechy za minus ;)

Miodek | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Książka jak to romans nieco melodramatyczna, ale klimatyczna i przesadnie nieprzerysowana. Lekka lektura z wątkiem kryminalnym w tle.urocza😉.polecam.

Pchełka | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Ta powieść kojarzy mi się z "When a woman loves a man" Westlife.

agu92 | 2015-07-25

Jak na mój gust książka jest oparta na jednym schemacie. Od razu praktycznie wiadomo o co chodzi.. do tego dialogi pomiędzy głównymi bohaterami.. jak dla mnie baaaaardzo sztuczne.