Alera

Nowe, samodzielne opracowanie średniowiecznego piśmiennictwa łacińskiego i polskiego od początków do końca XV wieku w Polsce. Od czasów dwudziestolecia międzywojennego nie było podręcznika polskiej literatury średniowiecznej, uwzględniającego w tak szerokim zakresie narosłe w ciągu tylu dziesiątków lat nowe badania, rewizje uznanych sądów, nowe poglądy, a zarazem aktualizującego obraz średniowiecza.

Podręcznik ten ukazuje w szerokim kontekście europejskim narodziny i rozwój licznych gatunków i form zapoczątkowujących nową literaturę narodową, przynosi analityczne omówienie najważniejszych dzieł literatury, proponuje wyodrębnienie kolejnych faz rozwoju piśmiennictwa w Polsce na tle kultury kolejnych okresów, podkreśla wartości najdawniejszej polskiej twórczości pisanej i ustnej.

Książka opatrzona jest bogatą ikonografią, która ilustruje i uwydatnia stopniowy rozwój polskiej kultury średniowiecznej. Publikację wzbogaca bibliografia w obszernym wyborze, kolorowe ilustracje oraz indeks. Tom ten powinien znaleźć się obowiązkowo nie tylko na półce studenta polonistyki...

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6163/sredniowiecze-oprawa-miekka.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6163/sredniowiecze-oprawa-miekka.html

Iza | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Fantastyczne opracowanie epoki średniowiecza pod względem literackim.
Raczej zbędne w szkołach średnich, obowiązkowe na studiach filologicznych.
Jeśli chcesz po prostu zdać egzamin, niezależnie od oceny... zapewne wystarczą Ci notatki z zajęć. Jeśli chcesz zdobywać wiedzę, samodzielnie ją pogłębiać i poznawać historię doby staropolskiej w kontekście literackim i kulturowym, to obowiązkowo musisz zajrzeć do tej książki.
To opasłe, wielkie, tomiszcze zawiera całą niezbędną wiedzę z tego okresu.
Przepięknie wydane, uzupełnione mnóstwem ilustracji, szkiców i zdjęć, nie tylko uczy ale i cieszy oko.

Magda | 2011-05-16

Doskonała synteza literackiego średniowiecza. Przydatna nie tylko przed egzaminem z literatury staropolskiej:)

optykapoetycka | 2017-03-14

Nie jestem polonistą - proszę mi wybaczyć krytyczne uwagi - dodałem je tylko po to aby podręcznik w późniejszych edycjach był mam nadzieję lepszy. Książka częściowo jest bardzo dobrze opracowana, szczególnie początek - obraz literatury na tle epoki historii i filozofii. Jednak nie wszystkie artykuły trzymają jednakowy poziom. Można tu znaleźć artykuły bez cytatów; szczególnie "o pieśniach religijnych" i "apokryfach" (na mój gust słabiej opracowane). Można znaleźć chyba fragmenty gdzie się podaje rymy ilość zgłosek bez przykładów - szkoda. Cytaty też są dość wybiórcze. Znacznie lepszym dopełnieniem książki okazują się wypisy profesora Mazurkiewicza: http://www.staropolska.pl/teksty/sredniowiecze.pdf
(tu Kazania Świętokrzyskie: http://literat.ug.edu.pl/kazans/index.htm )
Gdyby autorka dokonała podobnej selekcji, pełniejszej niż obecna, a także lepiej opisała naszych kronikarzy książkę bym lepiej ocenił (nie skorzystano dostatecznie z dość dobrych wstępów krytycznych,...

Podręcznik niniejszy obejmuje niezwykle obszerny zakres materiału związany z polską literaturą średniowiecza. Polskość jest tu jednak terminem trochę mylącym, bo przecież znaczna większość przedstawianych przez T. Michałowską utworów spisana została w języku łacińskim, a dopiero pod koniec omawianej epoki pojawia się na szerszą skalę (albo raczej: dysponujemy zachowaną na szerszą skalę) twórczością w języku polskim. Podręcznik napisany jest ładnym językiem, dużo w nim cytatów z omawianych dzieł, dużo ładnych ilustracji. Na pochwałę zasługuje wielka erudycja Autorki, która nie tylko prezentuje i poddaje analizie różne teksty polskiego średniowiecza, ale także umieszcza je w bardzo szerokim kontekście kultury europejskiej tego okresu. Dzięki tej pracy można dobrze zrozumieć, czym była średniowieczna Christianitas literacka i w oparciu o jakie elementy można zaliczyć do niej także młodą literaturę polską i polsko-łacińską. Z perspektywy filologa klasycznego cenne są wzmianki o...

loobeensky | 2012-04-13

Moja ulubiona z PWN-owskiej serii; nie bardzo wiem, czy dlatego, że zaczynałam z nią studia, czy z powodu tego, że jest napisana lepiej, niż inne. A może chodzi o średniowieczną tematykę? Trudno powiedzieć.

wasp | 2016-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2016, Studia

Przyznam szczerze, że na początku to opasłe tomiszcze przeraziło mnie swoją objętością, na szczęście, treść jak i skrupulatność autorki w przedstawianiu owej epoki wszystko rekompensuje.

| 2013-11-09
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Mój podręcznik na kierunku filologii polskiej. :) Zaczynam od niego przygodę z historią w ujęciu literackim i muszę powiedzieć, że jest w nim wszystko czego oczekuję od tego typu opracowania. To nie tylko podręcznik i na pewno nieraz mi się przyda.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Spotkanie z Wielką Historią Literatury Polskiej najczęściej zaczyna się właśnie od Średniowiecza. Jest to spotkanie udane i bardzo pouczające. :)

Suzanne | 2012-03-01
Na półkach: Studiowanie, Przeczytane

Niejednokrotnie właśnie ten podręcznik wyratował mnie z opresji. Szkoda, że poznany dopiero na studiach, przydałby się już przed maturą.

Katarzynka | 2013-04-05

Jeden z moich ulubionych akademickich podręczników:)))))))