Alera

Nowe, samodzielne opracowanie średniowiecznego piśmiennictwa łacińskiego i polskiego od początków do końca XV wieku w Polsce. Od czasów dwudziestolecia międzywojennego nie było podręcznika polskiej literatury średniowiecznej, uwzględniającego w tak szerokim zakresie narosłe w ciągu tylu dziesiątków lat nowe badania, rewizje uznanych sądów, nowe poglądy, a zarazem aktualizującego obraz średniowiecza.

Podręcznik ten ukazuje w szerokim kontekście europejskim narodziny i rozwój licznych gatunków i form zapoczątkowujących nową literaturę narodową, przynosi analityczne omówienie najważniejszych dzieł literatury, proponuje wyodrębnienie kolejnych faz rozwoju piśmiennictwa w Polsce na tle kultury kolejnych okresów, podkreśla wartości najdawniejszej polskiej twórczości pisanej i ustnej.

Książka opatrzona jest bogatą ikonografią, która ilustruje i uwydatnia stopniowy rozwój polskiej kultury średniowiecznej. Publikację wzbogaca bibliografia w obszernym wyborze, kolorowe ilustracje oraz indeks. Tom ten powinien znaleźć się obowiązkowo nie tylko na półce studenta polonistyki...

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6163/sredniowiecze-oprawa-miekka.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6163/sredniowiecze-oprawa-miekka.html

Magda | 2011-05-16

Doskonała synteza literackiego średniowiecza. Przydatna nie tylko przed egzaminem z literatury staropolskiej:)

Podręcznik niniejszy obejmuje niezwykle obszerny zakres materiału związany z polską literaturą średniowiecza. Polskość jest tu jednak terminem trochę mylącym, bo przecież znaczna większość przedstawianych przez T. Michałowską utworów spisana została w języku łacińskim, a dopiero pod koniec omawianej epoki pojawia się na szerszą skalę (albo raczej: dysponujemy zachowaną na szerszą skalę) twórczością w języku polskim. Podręcznik napisany jest ładnym językiem, dużo w nim cytatów z omawianych dzieł, dużo ładnych ilustracji. Na pochwałę zasługuje wielka erudycja Autorki, która nie tylko prezentuje i poddaje analizie różne teksty polskiego średniowiecza, ale także umieszcza je w bardzo szerokim kontekście kultury europejskiej tego okresu. Dzięki tej pracy można dobrze zrozumieć, czym była średniowieczna Christianitas literacka i w oparciu o jakie elementy można zaliczyć do niej także młodą literaturę polską i polsko-łacińską. Z perspektywy filologa klasycznego cenne są wzmianki o...

loobeensky | 2012-04-13

Moja ulubiona z PWN-owskiej serii; nie bardzo wiem, czy dlatego, że zaczynałam z nią studia, czy z powodu tego, że jest napisana lepiej, niż inne. A może chodzi o średniowieczną tematykę? Trudno powiedzieć.

| 2013-11-09
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Mój podręcznik na kierunku filologii polskiej. :) Zaczynam od niego przygodę z historią w ujęciu literackim i muszę powiedzieć, że jest w nim wszystko czego oczekuję od tego typu opracowania. To nie tylko podręcznik i na pewno nieraz mi się przyda.

wasp | 2016-10-29
Na półkach: Studia, 2016, Przeczytane

Przyznam szczerze, że na początku to opasłe tomiszcze przeraziło mnie swoją objętością, na szczęście, treść jak i skrupulatność autorki w przedstawianiu owej epoki wszystko rekompensuje.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Spotkanie z Wielką Historią Literatury Polskiej najczęściej zaczyna się właśnie od Średniowiecza. Jest to spotkanie udane i bardzo pouczające. :)

Suzanne | 2012-03-01
Na półkach: Studiowanie, Przeczytane

Niejednokrotnie właśnie ten podręcznik wyratował mnie z opresji. Szkoda, że poznany dopiero na studiach, przydałby się już przed maturą.

Katarzynka | 2013-04-05

Jeden z moich ulubionych akademickich podręczników:)))))))

Inger | 2011-09-22

Nie tylko podręcznik!