Dawno, dawno temu i prawie naprawdę

Wydawnictwo: AMF Plus Group, Wydawnictwo Andrzej Findeisen
A Long Long Time Ago and Essentially True
978-83-60532-18-8
dawno temu pasulka
marpil

Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, w tatrzańskiej wiosce i w Krakowie. Dowcipna, mądra, piękna, magiczna, a czasami bolesna książka. Splatają się w niej dwie niezwykłe opowieści, przedstawiając pół wieku historii Polski poprzez historię jednej niezniszczalnej miłości. W przeddzień II wojny światowej w góralskiej Półwsi młody człowiek zwany Gołębiem zakochuje się w dziewczynie słynącej z...

Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, w tatrzańskiej wiosce i w
Krakowie.
Dowcipna, mądra, piękna, magiczna, a czasami bolesna książka. Splatają
się w niej dwie niezwykłe opowieści, przedstawiając pół wieku historii
Polski poprzez historię jednej niezniszczalnej miłości.
W przeddzień II wojny światowej w góralskiej Półwsi młody człowiek zwany
Gołębiem zakochuje się w dziewczynie słynącej z niebiańskiej urody.
Rodzicom Anielicy Hetmańskiej oferuje swoje złote ręce i przemienia ich
skromną chatę w piękny dom, tym samym torując sobie drogę do serca
wybranki. Potem jednak wybucha wojna, która przecina zaloty, opóźnia
małżeństwo i wywołuje zamieszanie w życiu obojga młodych. Po jej
zakończeniu zakochana para postanawia opuścić wieś, skuszona obietnicą
nowego życia w Krakowie.
Niemal pięćdziesiąt lat później ich wnuczka Beata powtarza tę powojenną
wędrówkę, by szukać nowego życia w bajecznym mieście, które zna z
opowieści babci. Jednak zamiast domniemanego dobrobytu Nowej Polski
odkrywa miasto uwięzione między przeszłością a przyszłością. Zamieszkuje
u obdarzonej ostrym językiem kuzynki Ireny i jej ekstrawaganckiej córki
Magdy i usiłuje znaleźć swoje miejsce zarówno w Krakowie ostatniej
dekady XX wieku, jak i w sieci trudnej miłości łączącej Irenę i Magdę.
Jednak nieoczekiwane wydarzenia – miłości, tragedie i cuda – mogą
zmienić życie Beaty i otworzyć jej oczy, pozwalając dostrzec w innym
świetle historię rodziny i kraju, a także wybrać własną drogę w życiu.

źródło opisu: Wydawnictwo Andrzej Findeisen/AMF Plus Group, 2010

źródło okładki: http://www.amfplus.com.pl

allison | 2015-05-24
Przeczytana: 22 maja 2015

Ciekawa, piękna, magiczna opowieść o czasach wojny i latach powojennych oraz o czasach nam współczesnych.

Wielka szkoda, że fragmenty dotyczące najnowszych dziejów nie okazały się tak porywające jak wydarzenia z przeszłości. Owszem, są interesujące, ale nie znalazłam w nich niczego ożywczego, oryginalnego. W pewnym momencie, pod koniec powieści teraźniejszość i przeszłość spotykają się, gdyż czas zatacza tu koło. To jeden z najciekawszych i najbardziej wzruszających elementów całości.

Ujęła mnie poetyckość tych części, które odnoszą się do wojny i pierwszych powojennych dekad. Z jednej strony czasy te zostały pokazane bardzo nastrojowo, z drugiej - realistycznie, zgodnie z historyczną prawdą, która w decydujący sposób wpływa na losy postaci.
Człowiek jest tu tylko pionkiem na szachownicy wielkiej historii, jednak niektórzy bohaterowie walczą o swoje prawo do wolności, miłości, niezależności. Niestety, przychodzi im zapłacić za to wysoką cenę...

Czytało mi się tę powieść ze...

teri | 2012-08-12
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Ksiazka zdobyla nagrode Fundacji Hemingwaya w 2010r.za najlepszy debiut powiesciowy w USA.Autorka,potomkini polskich emigrantow,po raz pierwszy zawitala do Krakowa na poczatku lat 90tych.Ksiazka jest piekna,madra i magiczna.Tatry,gorale i Krakow,jest opisany w sposob wspanialy.Zwlaszcza odczuwa sie magie Krakowa.Poza tym jest watek milosny,wojenny i pol wieku historii polski.Nie do wiary,ze to wszystko opisala amerykanka.Polecam!!!Bellissima,magica è comuovente...

zeida | 2014-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Świetna książka, w której przeplata się historia miłości Anielicy i Gołębia w czasach okołowojennych i współczesnej Baby-Jagi z takimi zwyczajnymi problemami, jak radzenie sobie w wielkim mieście osoby z prowincji, popychanej przez "doświadczone", starsze panie. I wszystko na końcu tak pięknie się splata... Wzruszające, polecam!

Aleksandra | 2012-02-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

"Bez korzeni nie ma skrzydeł"*

Babcia Nela opowiadała tylko historie z dobrym zakończeniem. Te smutne wnuczka musi odkryć sama.

Dwie równoległe opowieści, dwie perspektywy czasowe. Wciąż żywa, dopełniająca się przeszłość i teraźniejszość (może lepiej – współczesność), która często spogląda wstecz. A przyszłość w obu przypadkach jest wielkim niepokojem.

Pierwsza narracja, trzecioosobowa i obiektywna, przedstawia losy mieszkańców Półwsi, małej wioski w powiecie wadowickim. Jej bohaterami są państwo Hetmańscy, ich córka, piękna Anielica, i syn, „nazwany na cześć wielkiego średniowiecznego króla Władysławem Jagiełłą”[s. 13]** oraz Gołąb i jego brat, Jakub. Gołąb zakochuje się w Anielicy i podejmuje starania o jej rękę. Chcąc udowodnić, że jest godzien tego zaszczytu, postanawia wykorzystać swój największy talent – pracę własnych rąk. „Konkretnie zaś poprzysiągł sobie, że przekształci skromną chałupę jej [Anielicy – dop.A. D.] rodziców w dom, który stanie się przedmiotem zawiści...

Iva | 2015-07-23

Pierwsza historia, pierwsza narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Opowiada o losach mieszkańców Półwsi, małej wioski w górach Tatrach. Jej bohaterami są państwo Hetmańscy, ich córka, piękna Anielica i syn, Władysław Jagiełło nazwany tak na cześć króla. Gołąb i jego brat Jakub.
Bohaterką drugiej opowieści jest młoda dziewczyna Beata o przezwisku Baba-Jaga. Jest sierotą, po śmierci rodziców wychowywała ją babcia. Teraz mieszka w Krakowie, u cioci Ireny. Pracuje jako barmanka oraz pomoc domowa u pani Bożeny, nieco dziwacznej staruszki. Codzienność młodej dziewczyny rozświetlają chwile radości podczas pobytu w kinie czy w hipermarkecie. Jednak jej życie jest boleśnie nijakie, bez pomysłów na zmiany, dotknięte samotnością.
Wszystko dzieje się w początkach lat dziewięćdziesiątych kiedy Polska jest krajem wolnym jednak mimo wszystko nieporadnym, niepewnym.
Czym tak bardzo oczarowała mnie ta książka. Przeplataniem dwóch historii, podobieństwem zdarzeń w życiu bohaterów, ukazującym,...

Bigos | 2011-02-24
Przeczytana: 10 lutego 2011

Co pamiętacie z początku lat dziewięćdziesiątych? Ja nie za dużo, miałam wtedy 10 lat i ewentualnie możliwość kupienia Barbie w zwykłym sklepie a nie Pewexie robiła na mnie wrażenie (chociaż moich rodziców i tak nie było na nią stać więc prawdziwej Barbie nigdy się nie doczekałam). Ale za to włączyli nam kablówkę. I zobaczyłam świat zza niemieckiej granicy i reklamy zabawek i słodyczy o których wcześniej mi się nie śniło. No i niedzielne seanse Dynastii... To były dopiero dziwy...:)I chyba wtedy gdzieś w podświadomości poczułam że może jednak coś mi w życiu zabrano, że gdzieś tam, ludzie żyli inaczej i to było normalne życie, a nie ta farsa tutaj. I chyba wtedy po raz pierwszy zapragnęłam wyjechać stąd i nigdy nie wrócić. I to marzenie ciągle we mnie tkwi, bo upiory komunizmu ciągle mi nie dają spać.

Główna bohaterka i narratorka książki Brigid Paulki, przyjeżdża do Krakowa właśnie na początku lat dziewięćdziesiątych. Do tej pory wychowywała się na wsi i miasto znała jedynie z...

Adelina | 2011-02-04
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lutego 2011

Z wielkim zapałem zabierałam się do czytania tej książki. Średnio mnie wciągnęła, długo ją czytałam i niestety nie postawię jej na półce z moimi ulubionymi książkami.
Przeplatają się tu dwie historie: dawna Anielicy i Gołębia oraz późniejsza Beaty ich wnuczki. O ile te dawne dzieje rodziny bardzo mnie zaciekawiły, o tyle historia Beaty nieco rozczarowała. Młoda dziewczyna po śmierci ukochanej babci trafia do Krakowa i tu próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Niestety nie bardzo wie od czego zacząć, jest do granic zrezygnowana. To kobieta z pewnością inteligentna, posiadająca potencjał ale bez pomysłu na siebie. I ta jej pasywność męczy czytelnika.
W moim mniemaniu, historia Gołębia i Anielicy ratuje książkę. Przerzucałam kartki w poszukiwaniu ich losów. Niestety mimo tego, że ciekawsze, były w mniejszości:(.

Anna | 2016-04-27

Bardzo oryginalna książka, od pierwszych stron niezmiernie mi się spodobała. Za szczególnie udane uważam wątki historyczne, bardzo podobał mi się również język jakim jest napisana. A do tego trzeba dodać jeszcze dużą dożę humoru. Naprawdę warta przeczytania.

Meg | 2014-10-24

Nie lubię takich książek, ale ta ma w sobie coś.
Autorka choć polką nie jest- i może to właśnie dzięki temu- potrafi ukazać jacy jesteśmy naprawdę, my Polacy.
Dwie niby banalne historie, które na końcu splatają się tworząc niebanalne zakończenie.

Kaśka20 | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Na początku czytałam ta książkę z fascynacja, tytuł mnie zainspirował chciałam się dowiedzieć o czym to będzie. Przeczytałam parę rozdziałów, ale stwierdzam że książka nie przypadła mi do gustu :)