Narzeczony z Morza. Baśnie skandynawskie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Aleksandra

Zbiór baśni pełen trolli, diabłów, czarownic i innych magicznych stworów mieszkających w mrocznej Skandynawii.

Ilustrował Andrzej Strumiłło.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Silmarien | 2018-10-09

Jedna z ważniejszych książek mojego dzieciństwa. "Narzeczony z morza" stał się moim popisowym numerem, opowiadam każdemu kto zechce słuchać, i wiele osób przyznaje, że to jedna z najpiękniejszych baśni, jakie słyszeli.
Oczywiście, to autorska wersja Stillera, ukształtowanie językowe bardziej przypomina opowiadania niż baśnie, jest dużo dialogów, psychologizowania, ale to udane psychologizowanie. Nie należy oczekiwać "autentyczności", ale zanurzyć się w tekście, który czasem jest zabawny, z przymrużeniem oka, czasem heroiczny, a zawsze fascynujący. Czytać dzieciom od pięciu lat i czytać dla siebie niezależnie od wieku.
Kiedy czytamy "prawdziwą" baśń o dziewczynie, która poślubia niedźwiedzia albo żelazny piec, nie zastanawiamy się nad jej emocjami. Zazwyczaj jest posłuszną, oddaną córką i nic więcej. Większość bohaterów "Narzeczonego z morza" także się nad tym nie zastanawia - dobro kraju wymaga, aby jakaś dziewczyna poślubiła topielca, i nikt nawet nie pyta, czy ten topielec jest...

Baśniowy powiew ze Skandynawii, z mrocznymi jak krasnoludzie korytarze ilustracjami. Warto poznawać klechdy świata.

Dociekliwy_Kotek | 2013-12-20
Przeczytana: grudzień 2013

Jeśli coś jest dobre, nie ma sensu tego zmieniać - pozostaje zatem zagadką, dlaczego Robert Stiller uparł się "podrasować" język baśni skandynawskich, zwykle prosty i unikający figur retorycznych, czemu uparł się dodać kilka rzeczy od siebie ("Narzeczony z morza") - przecież szukając bajek nie szuka się złożonych powieści psychologicznych i historii budowania trwałej relacji.
Da się przeczytać, ale lepsze wrażenia pozostały mi po bajkach z serii "Dzieł pisarzy skandynawskich".

adelina | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

zbiór baśni skandynawskich dla dzieci - z pięknymi malarskimi ilustracjami bodajże Strumiłły