Wyzwanie czytelnicze LC

Zwierzydełka

Wydawnictwo: Warstwy
poezja
Abdita

Gdy w latach 70. XX wieku Robert Stiller i Daniel Mróz podjęli współpracę, jasnym stało się, że jej efektem będzie niezwykła książka. Zwierzydełka zostały bardzo dobrze przyjęte przez ówczesną krytykę, ale co istotniejsze – zapadały w pamięć dużej rzeszy czytelników. Uwiodło ich mistrzostwo poetyckiej frazy Roberta Stillera – wiersze o zwierzętach, ale i samym języku, testujące jego możliwości pod płaszczykiem rymowanych wierszy dla najmłodszych, a także piękne, oryginalne grafiki autorstwa Daniela Mroza – surrealistyczne, groteskowe i zaskakujące, oddające zabawowy i filozoficzny charakter utworów poety.

Równo 40 lat po premierze Zwierzydełek postanowiliśmy przypomnieć czytelnikom tę wyjątkową publikację. Dołożyliśmy wszelkich edytorskich starań, by obcowanie z książką sprawiło wszystkim czytelnikom jak najwięcej estetyczno-intelektualnej satysfakcji. Oczywiście nie tylko tym najmłodszym.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1678

źródło okładki: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1678

Marago | 2017-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

"Zwierzydełka" to książka w albumowym wydaniu, popełniona przez Roberta Stillera - teksty i Daniela Mroza - ilustracje. Nie wiem tylko jak rzecz określić. Nie mam pewności czy to tekst jest wzbogacony przez wybitną grafikę, czy grafika przez tekst. Obie strony tego przedsięwzięcia są znakomite.

W każdym razie dominuje tu groteska i surrealizm, zarówno w tekście (Robert Stiller dał koncert swoich możliwości językowych, gdzie bawi się słowem) jak i w wyśmienitych rysunkach (ach ta kreska Mroza).

Rzecz (pięknie wydana) jest przeznaczona przede wszystkim dla koneserów sztuki. Czytałam i oglądałam z przyjemnością. Polecam.

Michał Gołębiewicz | 2019-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Trudno ocenić tę książkę. Moim zdaniem tekst nie współgra z ilustracjami. Nie wiem jaka jest historia powstania tej pozycji, ale wygląda to tak, jakby ktoś wpadł na pomysł, że te wiersze można połączyć z takimi rysunkami i już. Być może było inaczej, ale takie jest moje wrażenie.

Nie wiem jak wierszyki są odbierane przez dzieci, dla mnie są głupawe, tylko kilka naprawdę mi się podobało. Chyba też nie do końca sprawdza się słownictwo. Kojarzy mi się z moim starym podręcznikiem do hiszpańskiego, który w pierwszej lekcji uczy tak przydatnych słów jak inkaust i kałamarz. Może moje rozczarowanie wynika z tego, że kupiłem książkę nową, zafoliowaną, niedawno wydaną, nie miałem świadomości, że tak naprawdę ma ona 40 lat, a autorzy urodzili się sto lat temu. Gdyby taka informacja znalazła się z tyłu okładki, moje podejście zapewne byłoby inne.

Uważam, że książkę warto kupić dla ilustracji, wiersze są dodatkiem.

mikrotubula | 2018-02-27

Gdybym miała ją okazję zobaczyć przed kupnem z pewnością nie wydałabym pieniędzy. Ilustracje są dobre, widać że z zaangażoawniem i starannością ilustrator podszedł do zadania. Teksty mnie rozczarowały, taka zabawa słowami bez większego sensu, w durzej mierze zlepek rymów częstochowskich i zestawianie homonimów. Wielkie rozczarowanie, czekałam na "Zwierzydełka" z niecierpliwością a okazały się rozczarowaniem tak dużym, że nawet ich do końća nie przeczytałam- straciło to dla mnie sens, odczułam jakiś brak szacunku do czytelnika, pomimo że tekstu jest tak mało to nic nie niesie. Tylko ilustracje bronią całości, ale to niestety za mało

ungwena | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019