Zwierzydełka

Wydawnictwo: Warstwy
poezja
Abdita

Gdy w latach 70. XX wieku Robert Stiller i Daniel Mróz podjęli współpracę, jasnym stało się, że jej efektem będzie niezwykła książka. Zwierzydełka zostały bardzo dobrze przyjęte przez ówczesną krytykę, ale co istotniejsze – zapadały w pamięć dużej rzeszy czytelników. Uwiodło ich mistrzostwo poetyckiej frazy Roberta Stillera – wiersze o zwierzętach, ale i samym języku, testujące jego możliwości pod płaszczykiem rymowanych wierszy dla najmłodszych, a także piękne, oryginalne grafiki autorstwa Daniela Mroza – surrealistyczne, groteskowe i zaskakujące, oddające zabawowy i filozoficzny charakter utworów poety.

Równo 40 lat po premierze Zwierzydełek postanowiliśmy przypomnieć czytelnikom tę wyjątkową publikację. Dołożyliśmy wszelkich edytorskich starań, by obcowanie z książką sprawiło wszystkim czytelnikom jak najwięcej estetyczno-intelektualnej satysfakcji. Oczywiście nie tylko tym najmłodszym.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1678

źródło okładki: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1678

Marago | 2017-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

"Zwierzydełka" to książka w albumowym wydaniu, popełniona przez Roberta Stillera - teksty i Daniela Mroza - ilustracje. Nie wiem tylko jak rzecz określić. Nie mam pewności czy to tekst jest wzbogacony przez wybitną grafikę, czy grafika przez tekst. Obie strony tego przedsięwzięcia są znakomite.

W każdym razie dominuje tu groteska i surrealizm, zarówno w tekście (Robert Stiller dał koncert swoich możliwości językowych, gdzie bawi się słowem) jak i w wyśmienitych rysunkach (ach ta kreska Mroza).

Rzecz (pięknie wydana) jest przeznaczona przede wszystkim dla koneserów sztuki. Czytałam i oglądałam z przyjemnością. Polecam.

mikrotubula | 2018-02-27

Gdybym miała ją okazję zobaczyć przed kupnem z pewnością nie wydałabym pieniędzy. Ilustracje są dobre, widać że z zaangażoawniem i starannością ilustrator podszedł do zadania. Teksty mnie rozczarowały, taka zabawa słowami bez większego sensu, w durzej mierze zlepek rymów częstochowskich i zestawianie homonimów. Wielkie rozczarowanie, czekałam na "Zwierzydełka" z niecierpliwością a okazały się rozczarowaniem tak dużym, że nawet ich do końća nie przeczytałam- straciło to dla mnie sens, odczułam jakiś brak szacunku do czytelnika, pomimo że tekstu jest tak mało to nic nie niesie. Tylko ilustracje bronią całości, ale to niestety za mało

Abdita | 2017-01-03
Przeczytana: 27 listopada 2017