Rozmowy z Picassem

Tłumaczenie: Zbigniew Florczak
Wydawnictwo: Dęby Rogalińskie
7 (18 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-914839-1-6

Brassai (Gyula Halasz, 1899-1984) nazywany był przez Henry Millera "okiem Paryża". Znakomity fotograf, dziennikarz i krytyk zasłynął w drugiej połowie lat 20. nocnymi fotografiami półświatka Paryża. Rozmowy z Picassem to zbiór wspomnień obejmujący lata 1932-1962, kiedy to Brassai fotografował prace Pabla Picassa - odtworzony z czynionych na gorąco notatek, które autor przechował i opublikował po latach. Sam Picasso mawiał, że jeśli chce się go zrozumieć, należy bezwzględnie przeczytać tę książkę. W napisanej żywym stylem i pełnej anegdot opowieści Brassai opisuje swoje spotkania z artystą, dyskusje o życiu i sztuce, opisuje domowników i przyjaciół oraz znanych i mniej znanych gości artysty, czasy II wojny światowej, a także intelektualne i artystyczne debaty, jakie toczyły się wśród paryskiej bohemy w tamtych latach.

źródło opisu: Wydawnictwo Dęby Rogalińskie

jamajka82 | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Doskonałe uzupełnienie biografii Picassa napisanej przez H. Gidela. Największy artysta XX w. widziany oczami innego, wspaniałego artysty fotografa. Brakuje tylko fotografii wykonanych przez Brassai. Świetnie się czyta.

goskrzys | 2016-02-03
Przeczytana: 24 kwietnia 2012