Moja Ciotka Sroka

Okładka książki Moja Ciotka Sroka Liliana Bardijewska, Aleksandra Kucharska-Cybuch
Okładka książki Moja Ciotka Sroka
Liliana BardijewskaAleksandra Kucharska-Cybuch Wydawnictwo: BIS literatura dziecięca
literatura dziecięca
BIS
2009-05-06
2009-05-06
powieść dziecięca polska sroka

„Moja Ciotka Sroka” - kra kra kra „Tutaj wrzeszczeć mogę tylko ja”. Czyli cudowna Sroka, z niesamowitym humorem i wrodzoną elegancją opowiada bajki - bo przecież jest najlepszą bajarką - swojej nowej słuchaczce - kilkumiesięcznej dziewczynce.
Bajka, to tylko słowa. Liczy się jej drugi kontekst, jej ukryta magia i prawda o dorastaniu, a zwłaszcza o zrozumieniu samego siebie. Najważniejsze przesłanie, kryje się w prostej opowieści. W prostej, ale tak cudownie opowiedzianej, ze aż chcesz więcej i więcej.
Aby nie zdradzić zbyt wiele szczegółów, mogę Wam tylko powiedzieć, ze na podstawie dekretu Króla Euzebiusza XXIV pojawia się kilka ogłoszeń, w tym:
➡️ jak pozbyć się wiosną gruszek na wierzbie? Pomocny w tym będzie dobry spryt i silny wiatr,
➡️ jak wypędzić Babunię zimę? Hm ... trochę trudne, ale pomoże w tym trochę Sojka, która postanowi się wybrać za morze.....
➡️ konkurs na najpiękniejsza pisankę. Oj, ileż trzeba będzie wysiedzieć jajek? No i pojawi się kukułka, a wiecie co ona robi z gniazdami!
➡️ jak powstrzymać upał i sprowadzić deszcz. Tutaj w roli głównej będę Biedronki - Dusia i Trusia.
➡️ kim jest straszny potwór, gdzie go szukać?
➡️ jak rozweselić księżniczkę! Oj to będzie mega trudne zadanie.
Teraz juz wiecie, ile napakowanych tutaj stereotypów. Będzie sojka, sroka złodziejka, mądra sowa, własny lek czy gruszki na wierzbie. Dorosły człowiek doskonale potrafi odgadnąć drugie dno i prawdziwe znaczenie. Ale małe dziecko? Nie! Potrzebuje pomocy i fachowego nauczyciela. A tym kimś będzie właśnie Ciotka.
Literacka postać, świat fauny i flory- to wszystko sprawia, ze czytasz z ogromnym uśmiechem. I nie ważne ile masz lat. Książka dla każdego, na każdy dzień. Kra kra ...

Świetna książka dla dzieciaków!
Opowieści ciotki sroki są genialne, lekko sarkastyczne wypowiedzi rozśmieszały mojego syna i bardzo ciekawiło go co będzie dalej, więc przeczytaliśmy z wielką przyjemnością.
Polecam

Świetna książka dla dzieciaków!
Polecam

Jak dla mnie nudne... Może jednak dzieciom się spodoba ;)

Jak dla mnie nudne... Może jednak dzieciom się spodoba ;)

Dlaczego gruszki nie rosną na wierzbie? Skąd się wzięły pisanki? Dlaczego biedronki są czerwone? Odpowiedzi na te i inne pytania wszystkie ciekawe świata dzieci znajdą w książce "Moja Ciotka Sroka" Liliany Bardijewskiej twórczyni licznych słuchowisk i sztuka teatralnych dla dzieci, tłumaczki literatury bułgarskiej, autorki powieści dla dzieci: Rabatuj, Bractwo Srebrnej Łyżeczki oraz bajki dla najmłodszych: Zielony wędrowiec.

Pewnego marcowego dnia kilkumiesięczna Julianka wychowywana przez nianię zostaje wywieziona na skraj ogrodu pod wielki dąb ze starą gałęzią na czubku. Dziewczynka strasznie się nudzi gdyż jej jedynym zajęciem jest leżenie w wózku. Zaczyna płakać, aż tu nagle nad jej głową pojawia się gadatliwa i przekonana o swojej genialności Sroka. W taki właśnie sposób mała Julianka poznaje swoją nową ciocię- Ciotkę Srokę. Od niej mała dowiaduje się między innymi: skąd wzięły się pisanki i choinka, dlaczego biedronki są czerwone, co oznacza zajęcza odwaga i jak obudzić śpiącą zimę. Julianka bardzo uważnie słucha fantastycznych i interesujących opowieści Ciotki Sroki i ku uciesze niani i taty wypowiada woje pierwsze słowo. Nie jest to „mama” czy „tata” jak u większości dzieci, lecz „ciocia”.

"Moja Ciotka Sroka" to książka pełna mądrości, przyjaźni, tolerancji i humoru. Autorka doskonale operuje słowem jednocześnie bardzo poważnie traktując młodego czytelnika. Wymaga od niego pełnego zaangażowania, uwagi, ale przede wszystkim chęci poszerzania wiedzy o świecie. Do tego przepiękne i kolorowe ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybuch pobudzają wyobraźnię malucha i zachęcają do bliższego zapoznania się z lekturą. Jako rodzic bardzo cieszę się, że taka książka jest na rynku.
Polecam.

Recenzja opublikowana na:

Zaciekawiona malutka dziewczynka słucha opowieści swojej "ciotki" sroki. Jak to gruszki na wierzbie wyrosły, jak by tu zbudzić śpiącą zimę, skąd na świecie pisanki i wiele innych. Ciekawa książka, którą miło się czyta.

• Dla dzieci i młodzieży
  • Mojemu synusiowi