Religia i semiotyka

Tłumaczenie: Bogusław Żyłko
Seria: Idee
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
przypuszczalnie brak tytułu oryginalnego?
esej, prawosławie, historia, religia,
religia
hunter

Książka zawiera pięć rozpraw z historii kultury rosyjskiej (od XI do XIX wieku). Ich motywem przewodnim są przekonania religijne oraz ich wpływ na zachowanie zarówno jednostek, jak i całych grup społecznych. Znalazły się tu studia poświęcone najistotniejszym faktom z dziejów Rosji, takim jak doktryna „Moskwa – trzeci Rzym” czy schizma (raskoł) w Cerkwi rosyjskiej w XVII wieku. Szczególne zainteresowanie polskiego czytelnika wzbudzi zapewne rozprawa analizująca „scenariusz” zaślubin Dymitra Samozwańca z Maryną Mniszchówną, w których pomyślność akcji politycznej zależała między innymi od przezwyciężenia lub przynajmniej zneutralizowania różnic wyznaniowych.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl