Krzyż i koło. Z historii symboliki chrześcijańskiej

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
8 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-7453-939-5
religia
Snoopy

Boris Uspienski był tym badaczem w gronie szkoły tartusko-moskiewskiej, który dużo uwagi poświęcał sferze przekonań i praktyk i zachowań religijnych, oglądanych sub specie semioticae. Naturalnym zwieńczeniem jego zainteresowań badawczych jest książka Krzyż i koło, omawiająca główne symbole chrześcijańskie. Można by powiedzieć, że to studium Uspienskiego przedstawia dzieje liturgii w ujęciu...

Można by powiedzieć, że to studium Uspienskiego przedstawia dzieje liturgii w ujęciu semiotycznym. Łączy ono dociekliwość poznawczą z ogromną erudycją, z osadzeniem badań na niezmiernie bogatym i różnorodnym materiale historycznym.

leonid | 2016-01-03

Jeśli uwielbiasz kulturę rosyjską, tak jak ja, to ta lektura jest wręcz niezbędna. Przedstawia niewielki jej wycinek, a konkretnie przemiany religijne w Rosji, i to z pozycji semiotyki, ale na szczęście pozbawiona jest naukowego żargonu, co jest jej ogromnym atutem.

Biały | 2013-10-20
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Próbuję zrozumieć "inność" prawosławia,mistycyzm tego kościoła, symbole ( np. dlaczego używają odmiennego znaku krzyża)i dlatego sięgnąłem po "Krzyż i koło". I nie zawiodłem się. Z drugiej strony bywałem na nabożeństwach w prawosławnych cerkwiach w Rumunii i nie wiem, czy to nie lepsza forma zrozumienia "innego".

Lazarescu | 2017-03-19
igyi | 2016-08-29