The Arabs in history
esej, historia,
hunter

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

"Arabowie w historii" to krótkie i przystępne ujęcie tych kilku punktów w historii Arabów, w których odegrali oni ważną rolę w dziejach świata. Przede wszystkim więc spotka się tu czytelnik z opisem złotego wieku cywilizacji arabsko-muzułmańskiej. Nastawienie wobec Arabów jest chyba miejscami aż nazbyt pochlebne, co dotyczy zwłaszcza rozdziału o ich rządach w Hiszpanii (zwłaszcza że - jak sam Lewis przyznaje - bardzo wielu wybitnych przedstawicieli tej cywilizacji nie było arabskimi muzułmanami). Książka ma wyraźnie popularyzatorski charakter, nie ma w niej prawie wcale przypisów, a tok narracji jest prosty. Dobra książka na początek, choć na pewno nie zastąpi obszerniejszych opracowań Hittiego czy Daneckiego.

Ponadto osobiście nie znalazłem w tej pracy odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę doprowadziło tę cywilizację do takiego regresu. Autor wyraźnie odrzucił tezę, że winien wszystkiego był najazd mongolski w XIII wieku, ale - w moim odczuciu - nie wyjaśnił, czemu tak się...

jaje | 2015-11-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2015

Historia Arabów opisana barwnie, nie przytłaczająca szczegółami ani obszernością. To chyba dobre wprowadzenie w tematykę bliskowschodnią.

Magika | 2013-01-20
Przeczytana: 1996 rok