From Babel to Dragomans. Interpreting the Middle East

Okładka książki From Babel to Dragomans. Interpreting the Middle East Bernard Lewis
Okładka książki From Babel to Dragomans. Interpreting the Middle East
Bernard Lewis Wydawnictwo: Oxford University Press historia
historia
Oxford University Press
2005-09-01
2005-09-01
9780195182538
Bliski Wschód islam historia powszechna orientalizm

W chwili gdy piszę te słowa (III 2014) Bernard Lewis dobiega 98 lat

Zebrane artykuły, które zgodnie z podtytułem, tłumaczą Bliski Wschód, podzielono na trzy sekcje. W Pierwszej z nich, moim zdaniem najciekawszej, zebrano różne teksty dotyczące historii Bliskiego Wschodu od starożytności po czasy współczesne. W nich najbardziej możemy doświadczyć erudycji wielkiego uczonego i dzięki temu zyskać uporządkowany obraz wielu kwestii. Są tutaj artykuły dotyczące tłumaczy, propagandy w średniowieczu, monarchii, panarabizmu i wielu innych kwestii. Lewis, obszernie cytując źródła przedstawia szerokie spektrum zagadnień, które jednak w całości dają spójny obraz tej części świata.

Druga część dotyczy spraw bieżących, choć może być to termin mylący. Powstawały one bowiem na przestrzeni ponad półwiecza i obejmują bieżące komentarze do wydarzeń zaczynających się Kryzysem Sueskim w 1956 roku, a kończących na wydarzeniach 11 września 2001. Tutaj trzeba być już lepiej zorientowanym w polityce bliskowschodniej, teksty te bowiem pochodzą z prasy i dla współczesnego czytelnika niektóre odniesienia mogą być dzisiaj nieczytelne (choć niektóre wizje wydają się prorocze – Lewis zapowiadał w 1991 roku, że Rosja za ok 10-15 lat będzie znów miała zakusy imperialne; czytając ten tekst oglądałem na bieżąco w telewizji aneksję Krymu).

Trzecia i zarazem najkrótsza część to teksty nazwijmy je „ogólnohumanistyczne”, dotyczące historiografii, orientalistyki i orientalizmu.

Jeśli ktoś interesuje się Bliskim Wschodem, lub chciałby zrozumieć co się tam dzieje, to śmiało może zamawiać ją gdzieś z aukcji internetowych lub zagranicznych księgarni. Niestety w Polsce nie ma do tej pory jej tłumaczenia, ale może to się kiedyś zmieni?

W chwili gdy piszę te słowa (III 2014) Bernard Lewis dobiega 98 lat

Ten brytyjski uczony pochodzenia żydowskiego jest postacią niezwykłą, przyszło mu bowiem przeżyć niemal cały XX wiek, który w kontekście jego pola badawczego, Bliskiego Wschodu, zmienił niemal wszystko, co mógł zmienić. Lewis opisywał te przemiany na bieżąco, co możemy zaobserwować w tej książce....

• Porządna literatura faktu
  • Historia Bliskiego Wschodu