Albert Einstein

Okładka książki Albert Einstein Leopold Infeld
Okładka książki Albert Einstein
Leopold Infeld Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Albert Einstein, His work and its influence on our world
Wydawnictwo Naukowe PWN
1979-01-01
1979-01-01
Ryszard Gajewski
albert einstein fizyka teoria wzgledności

Okładka książki Ewolucja fizyki Albert Einstein, Leopold Infeld
Ewolucja fizyki Albert Einstein, Le...
Okładka książki Religia i ja Leopold Infeld, Tadeusz Kotarbiński, Bertrand Russell
Religia i ja Leopold Infeld, Tad...

Teorie Einsteina opisane w niesłychanie przystępny, zrozumiały sposób. Bez żadnych wzorów. Opisano najważniejsze koncepcje fizyki.
Nie jest to książka biograficzna - o życiu Einsteina traktują tylko dwie ostatnie strony.

Książka zawiera popularne omówienie głównych prac Einsteina takich jak szczególna teoria względności, ogólna teoria względności oraz jego udziałowi w powstaniu fizyki kwantowej, kiedy to wyjaśnił zjawisko fotoelektryczne, a następnie stał się wielkim sceptykiem mechaniki kwantowej. Nie wiem, czy ta książka przekona kogoś do na przykład szczególnej teorii względności. Mnie nigdy nie przekonywały opowieści o poruszających się prętach, zegarach, bo na poziomie życia codziennego tego nie widać. Dopiero analiza doświadczenia Michelsona-Morleya, a zwłaszcza rachunkowe pokazanie, że po zastosowaniu transformacji Lorentza do statycznego pola elektrycznego (prawo Coulomba) możemy udowodnić istnienie pola magnetycznego, czyli prawa Ampere'a dała mi oczywistość jej słuszności.
Książka zawiera anegdoty z życia Einsteina, a właściwie prawdziwe zdarzenia, których świadkiem, z pewnością niektórych z nich, był Leopold Infeld osobiście, tak jak ta o "kurczącym się pręcie".

• Nauka i pogranicze
  • W zawieszeniu