Od neuronu do (samo)świadomości

Seria: Pejzaże Myśli
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
nina

Czym jest świadomość - sedno istoty człowieczeństwa? W jaki sposób wyłania się ona z fizycznych elementów rzeczywistości, kiedy przechodzimy od pojedynczego neuronu przez coraz bardziej złożone kompleksy komórek nerwowych do skomplikowanej sieci neuronalnej składającej się na ludzki mózg? Skąd się biorą wrażenia, myśli, emocje? Czy wszystkie naczelne problemy filozoficzne da się sprowadzić do neurofizjologii? Autor formułuje swoje własne, oryginalne odpowiedzi na pytania, z którymi od lat zmagają się najtęższe umysły zarówno na gruncie filozofii, jak i nauk ścisłych. Seria: Pejzaże myśli.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Ninque | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Książka poprzez szczegółową analizę działania ludzkiego mózgu stara się znaleźć odpowiedź na, nieco bardziej filozoficzne pytania tj. czym jest ludzka świadomość, skąd się wzięła, czy mamy dusze, odrębną od ciała. Poszukując rozwiązań autor prowadzi nas od budowy neuronu, poprzez system uczenia się mózgu aż do natury obiektów mentalnych i funkcjonowania logiki samoświadomości. Pozycja bardzo wartościowa dla osób zainteresowanych sztuczną inteligencją, filozofią ducha (uwaga, będzie naukowo i kilka podejść zostanie obalonych ;)), oraz oczywiście osób zainteresowanych mechanizmami mózgu.
Czuję się w obowiązku powiedzieć Wam, nim pobiegniecie do księgarni, sięgniecie do biblioteki, że nie jest to lekka lektura. Autor bardzo stara się uprościć język którym posługuje się na co dzień (a jest on wybitnym neurobiologiem), lecz nie jest to jeszcze literatura popularnonaukowa.
Tym nie mniej warto sięgnąć po tą książkę- pobudza wyobraźnię i odpowiada na wiele pytań, które pozostawiły bez...

Krzysztof_g | 2013-08-07

Bardzo dobra popularyzacja wiedzy w polskim wydaniu. Poza tym próba zrozumienia świadomości - całkiem udana. Wisienką na torcie jest bibliografia: książki dostępne w języku polskim.

Trithemius | 2016-08-17
Przeczytana: 28 lipca 2007