Duch w atomie. Dyskusja o paradoksach teorii kwantowej

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: CiS
The Ghost in the Atom: A Discussion of the Mysteries of Quantum Physics
83-85458-59-X
popularnonaukowa
Jakub

Redaktorzy radia BBC przeprowadzili wywiad z ośmioma wybitnymi fizykami: Alainem Aspectem (od doświadczeń z fotonami), Johnem Bellem (autorem nierówności Bella), Johnem Wheelerem (promotorem Feynmana), Rudolfem Peierlsem (od przejścia Peierlsa metal/półprzewodnik). Johnem Taylorem, Davidem Bohmem (autorem koncepcji deterministycznej parametrów ukrytych) i Basilem Hileyem. Zadziwia to, że wszyscy ci fizycy mają "bardzo" różniące się poglądy na interpretacje mechaniki kwantowej. Szczególnie cenny w książce jest rozdział I, podsumowujący problemy interpretacyjne.

Carmel | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Mechanika kwantowa to największa, dokonana w XX wieku, rewolucja widzenia świata. Dzięki niej mamy lasery, elektronikę od elektrowni atomowej przez narzędzia obrazowania mózgu po komputery i telefony. Teoretyczne wyliczenia parametrów fundamentalnych uzyskane dzięki niej zgadzają się do milionowych części z uzyskiwanymi doświadczalnie wartościami. Żadna inna teoretyczna koncepcja opisu świata nie jest tak dokładnie zbieżna z doświadczeniem.
Jednak od jej powstania w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku, istnieje niewyeliminowane napięcie między fizykami. Chodzi o jej fundamenty, interpretację jej sensu.

Książka "Duch w atomie" daje wyraz tym, ciągłe trwającym, sporom między naukowcami. Autorzy Davies i Brown zawarli w niej kilkudziesięciostronicowe wprowadzenie w tematykę, a następnie zaprezentowali 8 rozmów radiowych z wybitnymi fizykami, które miały miejsce w 1986 roku w BBC.
Centralne pojęcie omawiane i dyskutowane w książce to POMIAR. Jak go interpretować? Jaki wpływ na wynik...

Ensui | 2015-12-31
freoone | 2014-05-15