Wybrańcy bogów. Powieść o życiu Ewarysta Galois

Whom the Gods Love: The Story of Evariste Galois
83-7180-225-0
Galois
Pistacia

Zbeletryzowana biografia Ewarysta Galois, francuskiego geniusza matematycznego, twórcy nowożytnej teorii równań algebraicznych, którą opracował mając szesnaście lat. Galois brał czynny udział w życiu politycznym Francji, występując przeciw panującemu reżimowi. Zginął w pojedynku o kobietę mając niespełna dwadzieścia jeden lat, lecz okoliczności pojedynku są tak podejrzane, że wielu badaczy zastanawiało się, czy nie była to intryga polityczna. Leopold Infeld przedstawia własną wersję wydarzeń.

[opis wydawcy]

Mateusz | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Ewaryst Galois był wielkim i niedocenionym matematykiem, ale samo jego życie nie było na tyle ciekawe, by tworzyć o nim grubą książę. Nie jest więc zadziwiające, że wiele wątków to fantazja autora, mająca uatrakcyjnić i urozmaicić jego życie (choć i to wg mnie niewiele pomogło), a i starczyło kilkadziesiąt stron na przedstawienie sytuacji politycznej panującej we Francji w okresie jego niedługiego życia.

katarzynka91 | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ jako studentka matematyki dużo słyszałam o Galois oraz o jego krótkim i burzliwym życiu.

Powieść mnie wciągnęła. Autor ukazał Ewarysta Galois zarówno jako zaciekłego republikanina i patriotę, jak również wybitnego matematyka, który w ciągu swego niedługiego życia nie spotkał się ze zrozumieniem. Ponadto można się nieco dowiedzieć o historii Francji z XIX wieku.

Polecam.

gullitkrk | 2011-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: luty 2011

Z najwyższą przyjemnością przeczytałem biografię Ewarysta Galois zbeletryzowaną przez Leopolda Infelda. Chociaż Leopold Infeld częściej pisywał w sposób naukowy o bardzo zaawansowanych zagadnieniach fizycznych, bardzo przyjemnie czyta się "Wybrańców bogów"

inari | 2011-03-09
Przeczytana: 08 marca 2011