978-83-01-15553-7
psychologia, etyka
asia

Obowiązkowy podręcznik dla każdego psychologa! Podręcznik odpowiada założeniom nowego modelu kształcenia psychologów. Zawiera 5 części, w których omówione zostały następujące zagadnienia: etyka zawodowa, psycholog jako badacz i nauczyciel akademicki, psycholog jako diagnosta, psycholog jako specjalista udzielający pomocy psychologicznej, psycholog jako ekspert. Książka: odpowiada nowym...

Obowiązkowy podręcznik dla każdego psychologa!

etyka zawodowa,
psycholog jako badacz i nauczyciel akademicki,
psycholog jako diagnosta,
psycholog jako specjalista udzielający pomocy psychologicznej,
psycholog jako ekspert.
Książka:

odpowiada nowym standardom kształcenia psychologów;
prezentuje zagadnienia dotyczące teorii oraz zastosowań etyki;
omawia podstawowe zasady, które powinny być respektowane przez psychologa jako badacza, diagnostę, terapeutę, eksperta.
W książce podejmowane są także najnowsze dylematy etyczne, związane m.in. z transplantologią czy ekspertyzą naukową w mediach, które mogą zainteresować również innych przedstawicieli nauk społecznych.

Autorzy podręcznika to znakomici specjaliści w tej dziedzinie, mający zarówno bogatą wiedzę teoretyczną, jak i doświadczenie w zakresie prowadzenia zajęć z problematyki etyki zawodowej (w odniesieniu do praktyki badawczej, diagnostycznej, eksperckiej i psychoterapeutycznej psychologów) na wiodących uniwersytetach w kraju.

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7139/etyka-zawodu-psychologa.html

Aleksandra | 2011-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Pierwsze rozdziały książki, dotyczące głównie wątków filozoficznych, czytałam w ślimaczym tempie. Ciężko było mi się odnaleźć w toku myślenia autora, momentami miałam wrażenie, że poszczególne aspekty nie są ze sobą wyraźnie związane. Autor nie opisuje tutaj kwestii historycznych, czy poszczególnych filozofów, skupia się natomiast na bardziej praktycznym związku etyki i psychologii. Jest to niewątpliwie plus. Niektóre tematy czy definicje były dla mnie opisane jednak w sposób niezrozumiały i zawiły.

W dalszych rozdziałach książka skłania do refleksji nad etyką w zawodzie psychologa i nie tylko. Dla mnie dużą jej zaletą jest liczna polecana i cytowana literatura, w której można poszerzać wiedzę na określone tematy. Cenne są także przytaczane przepisy prawne i paragrafy dotyczące obowiązków psychologa.

Irmina | 2016-05-14
Na półkach: 2016, Przeczytane, Psychologia