Metodologia badań społecznych

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
4 (2 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375068788
liczba stron
626
język
polski
dodał
Rafał Rodak

Nowy wybór tekstów z metodologicznych podstaw badań społecznych adresowany jest przede wszystkim do studentów i doktorantów z kierunków studiów o profilu społecznym. Będzie jednak przydatny także szerokiemu kręgowi odbiorców: psychologom, socjologom, pedagogom. Prezentowane w nim artykuły zostały napisane przez najlepszych polskich specjalistów i bogato zilustrowane przykładami. W części I...

Nowy wybór tekstów z metodologicznych podstaw badań społecznych adresowany jest przede wszystkim do studentów i doktorantów z kierunków studiów o profilu społecznym. Będzie jednak przydatny także szerokiemu kręgowi odbiorców: psychologom, socjologom, pedagogom. Prezentowane w nim artykuły zostały napisane przez najlepszych polskich specjalistów i bogato zilustrowane przykładami.

W części I pt. "Planowanie badań empirycznych i komunikowanie ich rezultatów" znalazły się cztery opracowania dotyczące zasad planowania empirycznych badań społecznych. I tak, Bogdan Wojciszke zaprezentował podejście nazwane przez siebie jako Systematycznie Modyfikowane Autoreplikacje. Z kolei Zbigniew Spendel przedstawił w swoim opracowaniu gruntowną analizę podstawowego terminu naukowego funkcjonującego w naukach społecznych - zmiennej. Współcześni badacze, syntetyzując wyniki badań naukowych uzyskane nie w jednym ośrodku, ale w wielu pracowniach i laboratoriach, sięgają po nowe narzędzia statystyczne, do których należy metaanaliza. Tej problematyce poświęcony jest tekst pióra Pawła Kleki. Praca Andrzeja Falkowskiego, pierwsza taka w polskiej literaturze, dobrze ilustruje oddziaływanie zintegrowanych koncepcji teoretycznych rozwijanych na gruncie współczesnej psychologii, marketingu i prawa na procesy kontroli zachowań podmiotów gospodarczych konkurujących na rynku.

W części II pt. "Metody badań" przedstawione zostały trzy artykuły poświęcone kulturowej adaptacji zagranicznych testów psychologicznych do polskich warunków kulturowych i językowych (autorzy: Elżbieta Hornowska, Władysław J. Paluchowski), metodom badań socjometrycznych (Anna I. Brzezińska) oraz zastosowaniom skal szacunkowych w badaniach społecznych (autorzy: Anna I. Brzezińska, Jerzy M. Brzeziński).

Część III pt. "Statystyczna analiza danych" obejmuje teksty z pola problemowego zastosowań zaawansowanych, nowoczesnych metod analizy statystycznej danych empirycznych. Zostały one poświęcone modelom logarytmiczno-liniowym (Henryk Domański, Dariusz Przybysz), analizie ścieżek (Marek Gaul, Andrzej Machowski) oraz zastosowaniu programu komputerowego Jöreskoga i Sörboma do opracowania danych empirycznych w ramach modeli statystycznych: konfirmacyjnej analizy czynnikowej, analizy regresji i analizy ścieżek (Marzenna Zakrzewska).

BRZEZIŃSKI Jerzy Marian (1947), członek rzeczywisty PAN; profesor zwyczajny w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu (kieruje Zakładem Podstaw Badań Psychologicznych) oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej - Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Od 1999 r. sprawuje funkcję dyrektora Instytutu Psychologii UAM. Jest członkiem Komitetu Psychologii PAN i Komitetu Etyki w Nauce PAN. Specjalność naukowa: metodologia badań społecznych; podstawy eksperymentu w psychologii; psychometria; adaptacja kulturowa testów psychologicznych; kwestionariusze osobowości; Skale Inteligencji Davida Wechslera; metodologiczne podstawy diagnozy psychologicznej; zastosowania metod statystycznych w badaniach społecznych; psychologiczny kontekst badań empirycznych w psychologii; etyka badań naukowych; idea uniwersytetu. Redaktor naczelny wydawanego przez PAN kwartalnika "Nauka" oraz dwóch serii wydawniczych: "Wykłady z psychologii" (Scholar) i "Nowe tendencje w psychologii" (Wydawnictwo Naukowe PWN), zastępca redaktora naczelnego "Studiów Psychologicznych". Autor wielu publikacji naukowych i dydaktycznych - w tym: Metodologia badań psychologicznych (Wydawnictwo Naukowe PWN - wiele wydań), Badania eksperymentalne w psychologii i pedagogice (Scholar - dwa wydania); Etyka zawodu psychologa (Wydawnictwo Naukowe PWN - dwa wydania; współautorzy: B. Chyrowicz, W. Poznaniak, M. Toeplitz-Winiewska).

 

źródło opisu: sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: sklep.zysk.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd