Moja Japonia

978-83-61533-55-9
Japonia,
literatura faktu
hunter

Japonia to kraj wielu przeciwieństw, tak daleki a jednocześnie tak bliski, nowoczesny i tradycyjny, otwarty i zamknięty... Książka "Moja Japonia" jest zarówno albumem, jak i przewodnikiem, a także po części pamiętnikiem.
Ukazuje wielkie piękno przyrody Kraju Kwitnącej Wiśni udokumentowane ogromną liczbą zdjęć

Wkp | 2016-03-05

WŚRÓD KWITNĄCYCH WIŚNI

Japonia to – przynajmniej z perspektywy nas, Europejczyków – niezwykle specyficzny kraj, w którym splatają się najróżniejsze sprzeczności. Tu imponujący rozwój technologiczny łączy się ze swoistą zabobonnością, a społeczeństwo pełne wyzwolonych poglądów, okazuje się być zarazem uwiezione w ścisłym zbiorze norm i konwenansów. Jak jednak ich kultura i region wygląda z bliska?

Anna Golisz nie zrobiła typowego przewodnika po Kraju Kwitnącej Wiśni. To bardziej jej pamiętnik, zapis wrażeń płynących z odwiedzenia obcego kraju, niż stricte po najistotniejszych tego kraju miejscach przewodnik. Owszem, ukazuje nam Golisz uroki Japonii, różne miejsca, architekturę, tradycję, kulturę, kuchnię nawet, ale bardziej w jej przypadku jest to jak dzielenie się zdjęciami i anegdotami z wycieczki w gronie przyjaciół.

Poza tym jest też jeszcze jedna nietypowość w podejściu do tematu. Autorka całość otwiera rozdziałem traktującym o kwestii, która na co dzień z Japonią nam się...

Dociekliwy_Kotek | 2011-11-09
Przeczytana: październik 2011

O ja naiwna. O ja bardzo, bardzo naiwna.
Wydawało mi się, że książeczek spod znaku "Japonii dalekiej czy bliskiej..." Ewy Kamler (czytaj: skrótowych, powierzchownych, niewiele wartych) wraz z czasem będzie raczej ubywać niż przybywać: czasy się zmieniają, perspektywa wyjazdu do Japonii nie mnoży już takich trudności, kraj jest stosunkowo szeroko znany i bardziej dostępny. O ja naiwna, która przy "lekturze" co chwilę doświadczała deja vu!
Przede wszystkim, Anna Golisz, podobnie jak Ewa Kamler, nie jest humanistą - co absolutnie nie gwarantuje ani wysokiego poziomu merytorycznego, ani literackiego - ale ścisłowcem, ścisłowcem, który wyjechał do Japonii naukowo, nie wiedząc o tym kraju zgoła nic, dopóki nie postawił stopy na lotnisku. Nic wstydliwego, umówmy się, ale kiedy już się zabiera za pisanie książki o swoim pobycie w tym kraju, to może by się tak zorientować, co napisał ktoś przed nami, choćby po to, żeby uniknąć żenujących wpadek?
Podobnie jak książeczka Ewy Kamler,...

eR_ | 2016-03-10
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2016

Japonia, Kraj Kwitnącej Wiśni, to kraj, w którym nowoczesność ściera się z zabobonem.Ludzie tu są życzliwi, a cudzoziemcy, od czasu gdy Japonia, odstąpiła od izolacji swoich mieszkańców, witani są tu z otwartymi ramionami.

"Moja Japonia", to raczej pamiętnik niż przewodnik i raczej album niż książka czysto podróżnicza.Autorka w tej pozycji, starała się nam przybliżyć najlepiej jak potrafiła swoje wrażenia z tego kraju, a także przemyślenia, jakie jej się nasunęły podczas pobytu tamże.
Jedną z pierwszych kwestii, jakie porusza w swej książce, jest rola chrześcijaństwa w tym kraju, który większość kojarzy z buddyzmem.A tu niespodzianka.Katolicy stanowią całkiem liczną grupę w tym państwie, udzielają się w różnego rodzaju instytucjach i kościołach.
Cesarstwo Japońskie, to także kolebka wielowiekowych tradycji, które po dziś dzień są kultywowane i przekazywane młodszym pokoleniom.
Atutem są liczne, kolorowe zdjęcia przybliżające nam tradycje, zwyczaje, a także piękno przyrody tamtego...

gangleona | 2012-12-06

Wiele ciekawostek z życia Japończyków. Wspolczuje im, ze maja tylko 10 dni urlopu. Z okazji ślubu Japończycy dostaja porzadne prezenty, ale uroczystość ślubna trwa tylko 4 godziny, sklada sie z przemowień i obiadu. Bez tańców, bo ciezkie kimona krepuja ruchy. Piekne, recznie malowane kimona kosztuja tyle co luksusowe auto. W wiekszych miastach wiadomo, ze najpopularniejszym srodkiem transportu jest rower, ale w mniejszych miejscowosciach rodziny posiadaja dwa samochody. Przyjelo sie, ze tym drozszym i lepszym jeździ kobieta, ponieważ to ona załatwia wszystkie rodzinne sprawy. Mezczyzna ma do dyspozycji gorsze i starsze auto, gdyz zazwyczaj jeździ tylko do pracy i z powrotem. Najbardziej podobaja mi sie krajobrazy japońskie, szczególnie różowe drzewka i złocisto-czerwone klony :) Japonia jest śliczna!

chawa | 2013-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Bardzo sympatyczny ni to album ni to opowieść autorki o tym, jak ona sama postrzega Japonię. Anna Golisz w bardzo prosty i zwyczajny sposób przedstawia te fakty i miejsca, które jej się w Japonii podobały, które były zaskakujące i tak inne, a które były ciekawe i często bardzo piękne. Ot tak, jakby każde z nas pojechało do Japonii, po czym zechciało się podzielić swoją opinią na temat tego kraju. Moim zdaniem cała ta książka-album bardzo zachęca do podróży do Japonii:) No, i zawiera śliczne zdjęcia!

Dramatka | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Całe szczęście ze książkę dostałam w prezencie bo szkoda byłoby wydanych pieniędzy. I nie chodzi o to ze jest to subiektywne odczucie autorki, nie jest to wada tej pozycji. Książka miejscami pisana jest chaotycznie, przejścia między wątkami aż bolą, tak są kanciaste. Choć to też jestem w stanie przełknąć, ale błędy ortograficzne w podawaniu japońskich nazw i niekonsekwencja w ich zapisie spowodowały ze miałam ochotę wyrzucić książkę przez okno. Brak zapowiadanych w opisie przepisów na japońskie dania też jej się nie przysłużył. Ratuje ją duża ilość zdjęć i opisów, przydatnych do zaplanowania wycieczki po Japonii. Raczej jest to dobra pozycja dla kogoś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z książkami o Kraju Kwitnącej Wiśni.

justi | 2011-11-11
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 10 listopada 2011

Zdjęcia tchnące spokojem, teksty przybliżające tę egzotyczną kulturę - bardzo ciekawa książka dla kogoś, kto nic lub niewiele wie o tym kraju. Tak jak ja. Pięknie wydana na kredowym papierze, co dodaje jej elegancji, ukazuje inny świat, w którym starożytność przeplata się ze współczesnością.

Matacz | 2012-07-09
Przeczytana: 03 lipca 2012

"Moja Japonia" to połączenie albumu ze wspomnieniami autorki z pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni. W książce w obszerny sposób omówiono, co by nie mówić, zagmatwane kwestie religii Japończyków, wspomniano pokrótce o kuchni, tradycji i modzie na nowoczesność, oraz innych aspektach życia codziennego.
To na pewno dobra lektura dla osób ciekawych kultury dalekiego wschodu, jednak moim zdaniem autorka za bardzo skupiła się na różnorodności wierzeń występujących wśród Japończyków. Jak dla mnie druga część była zdecydowanie ciekawsza i bardziej wartościowa. Niewątpliwym plusem są bardzo ładne fotografie, ale to za mało, dlatego ocena - jedynie dobra.

Naru | 2011-02-09
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Można potraktować te książkę jako album z ciekawostkami. Bardzo sympatyczna książka. Podobała mi się że jest zwięzła i ma opisy najważniejszych obiektów (według autorki, która jest polką:D) oraz niesamowite zdjęcia krajobrazów, niektóre były zwyczajne jak dzieci Japończyków.

pretender1980 | 2012-08-06
Przeczytana: 02 lipca 2012

Moja pierwsza książka opowiadająca w przejrzysty i prosty sposób o Japonii i zwyczajach japończyków. Polecam!