Jezuici : misje, mity i prawda: między hagiografią a czarną legendą

Tłumaczenie: Piotr Chojnacki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Jesuits : missions, myths and histories
Jezuici, historia, zakon,
historyczna
hunter

Prawdziwa historia największego i najbardziej kontrowersyjnego zakonu w dziejach Kościoła katolickiego. W ciągu pięciu stuleci istnienia Towarzystwa Jezusowego jego członkowie docierali jako misjonarze do wszystkich zakątków globu, zakładali plantacje w Meksyku, badali bieg Missisipi i Amazonki, doradzali europejskim władcom, kiedy się żenić i ruszać na wojnę, służyli chińskim cesarzom jako kartografowie i astronomowie, udzielali sakramentów i pouczeń postaciom tak odmiennym jak Wolter, Joyce, Hitchcock i Castro. Nazwiskami jezuickich uczonych nazwano 35 księżycowych kraterów, z szeregów Towarzystwa wyszło wielu świętych i męczenników, którzy dokonywali najbardziej nieprawdopodobnych czynów i umierali w najokrutniejszy sposób. Ale jezuici pozostawali też symbolem przebiegłości politycznej, oskarżano ich o mordowanie królów i prezydentów, piętnowano i wychwalano na skalę nieznaną innym zakonom.

MaO | 2017-09-23
Przeczytana: 2006 rok