History of the Jews
83-89711-05-2
historia
Ellenai

Historia Żydów liczy ponad cztery tysiące lat ? od Abrahama do czasów współczesnych. Stworzyli oni odrębną i swoistą kulturę wcześniej niż wszystkie bez mała narody, które przetrwały do chwili obecnej. I pomimo tragicznego losu i ogromnych przeciwności zachowali swą tożsamość do dziś. Skąd ta niesłychana żywotność? Dzięki czemu utrzymali wewnętrzną jednorodność i odmienność od otaczającego świata? Przeniknęli w głąb wielu społeczeństw i wszędzie pozostawili swoje piętno. A więc ich historia to niemal historia całego świata, ponieważ w każdym zakątku pozostawili jakąś cząstkę. Autor oprowadza po niej z ogromną erudycją, lecz przystępnie i interesująco. Snując opowieść poszukuje ponadto odpowiedzi na pytania o sens istnienie, o rolę Żydów w kształtowaniu naszej współczesnej cywilizacji.

źródło opisu: http://www.odk.pl/historia-zydow,640.html

źródło okładki: http://www.odk.pl/historia-zydow,640.html

Konkwistadorrr | 2013-10-21
Przeczytana: 20 października 2013

Ktoś gdzieś napisał w swoim zdaniu o tej książce, że jest trochę encyklopedyczna. I fakt, zgadzam się z tym. Pisana trochę tak "sucho", bez polotu, ale jednocześnie wcale nie jakimś super trudnym językiem. Tak się topornie jakoś dla mnie to czytało. Po drugie też gdzieś ktoś napisał, że jest to książka mało szczegółowa w temacie jakim się zajmuje, że jeżeli ktoś faktycznie tak dogłębnie chce poznać historię Żydów to nie poprzez to, bo są ciekawsze pozycje. Hmm, z pewnością. Dla mnie jednak jest tu ogrom wiedzy, sporo się można dowiedzieć, wcale nie jest tak ogólnie. Jednak dla mnie to pierwsze taka literatura dotycząca Żydów więc jak najbardziej satysfakcję uzyskałem czytając to.
Również było gdzieś napisane, że jeżeli ktoś chce się zapoznać konkretnie i w szczególe samą historią religii żydowskiej, albo samą ichną religią to pozycja także nie jest wystarczająca. I może coś w tym jest, ponieważ główny nacisk jest tu położony na kontekst społeczny, polityczny, kulturalny czyli...

Artur Kiela | 2012-01-30
Przeczytana: 2007 rok

Sprawnie napisana, ale słaba merytorycznie książka. Pojawia się wiele błędów, a bardziej skomplikowane procesy (narodziny sabataizmu i frankizmu, oraz ogólnie chasydyzm) traktowane są po łebkach i wkrada się wiele przeinaczeń. Niemniej jest to bodaj jedyna w miarę nowa wydana w języku polskim książka opisująca historię Żydów w "całości". Można czytać, ale jeśli ktoś chce posiadać wiedzę rzetelną, powinien zerknąć jeszcze co najmniej do Scholema.

codziennie | 2012-02-19
Przeczytana: maj 2007

Świetna książka. Trochę jak encyklopedia, ale znacznie ciekawsza.

Narcyz | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Niby fajna synteza, ale autor kilkakrotnie popłynął ze swoimi tezami.
Po pierwsze bardzo mało krytyczne traktowanie Biblii jako źródło historyczne, po drugie wyszukiwanie wszędzie, w każdym zjawisku społecznym antysemityzmu, po trzecie traktowanie antysemityzmu, jako głównej przyczyny wielu zjawisk i wydarzeń historycznych chociaż w rzeczywistości były to przyczyny co najwyżej drugorzędne. Szczególnie śmiać mi się chciało, jak czytałem, że powstanie Chmielnickiego było powstaniem przeciw Żydom, choć akurat faktem jest, że mocno wtedy ucierpieli.
Za bardzo dzieje żydowskie są tu opisane w oderwaniu od szerszego kontekstu, mało jest o życiu Żydów w różnych czasach, za to za dużo o części ideowej. No i mało krytycznego historycznego podejścia, a za dużo metafizyki, która rzekomo wpływa na historyczne wydarzenia. Widać, że autor jest mocno wierzącą osobą (abstrahując od tego jaka to religia).
Jako podręcznika akademickiego bym nie polecał, ale jako popularno-naukowa synteza do...

| 2012-01-02

Książka raczej dla laików, wprowadzenie do historii Żydów. Dobrze napisana, przystępnym i prostym językiem. Może zainteresować.

Alina | 2015-08-02

Jest to dobra pozycja dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z dziejami narodu żydowskiego. Jest napisana przystępnym językiem i na pewno nie zanudza.

sashenka | 2016-06-24
artfan | 2016-05-29