Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej

Okładka książki Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej Grażyna Tuchmacher
Okładka książki Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej
Grażyna Tuchmacher Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Oficyna Wydawnicza Impuls
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7587-438-9
ciąża kobieta zdrowie dziecko narodziny

Grażyna Tuchmacher, która z zawodu jest, technikiem żywienia ukończyła wydział Technologii Żywności na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Swoje kulinarno-medyczne zainteresowania zrealizowała jako nauczycielka dorastającej młodzieży. Pasja oraz wieloletnia obserwacja nawyków żywieniowych nastolatków, jak i mody na niezdrową żywność i elementarnego braku świadomości, jaki wpływ ma tego typu sposób odżywiania na rozwój fizyczny i umysłowy w okresie dojrzewania, oraz na przyszłą ciążę zainspirowały do napisania książki pt. ''Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej''.

Książka ta jest przeznaczona zarówno dla kobiet oczekujących dziecka, jak i tych, które planują posiadanie potomstwa. Ten świetny poradnik, przystępnie przedstawia i podpowiada czytelniczkom zasady nie tylko prawidłowego odżywiania się, ale także zdrowego stylu życia, higieny i kosmetyki ciała, podczas dziewięciomiesięcznej ciąży, czyli najpiękniejszego i najważniejszego okresu w życiu każdej kobiety.

Książka autorstwa Grażyny Tuchmacher składa się 3 części następującej treści:

Część I zawiera:

Żywienie kobiety oczekującej dziecka

– będę szczęśliwą mamą.

– prawidłowa waga w czasie ciąży

– zdrowe odżywianie kobiety ciężarnej

– wartość odżywcza podstawowych produktów żywnościowych

– warzywa i ich rola w żywieniu kobiety ciężarnej

– owoce jako naturalna słodycz

– mleko, jogurty, kefiry i sery jako źródła wapnia i białka

– jaja jako źródło cennych składników

– produkty zbożowe jako źródło węglowodanów

– ryby – smaczne i zdrowe

– indyk to najlepszy drób

– mięso zwierząt rzeźnych

– jaki tłuszcz jest najzdrowszy?

– przyprawy kuchenne

– substancje chemiczne najczęściej dodawane do żywności

– planowanie jadłospisów

– wiosna

– lato

– jesień

– zima

Część II zawiera:

Higiena i kosmetyka kobiety oczekującej dziecka

– pielęgnacja ciała

– pielęgnacja cery

– pielęgnacja intymnych okolic ciała

– pielęgnacja skóry pod pachą

– pielęgnacja włosów

– pielęgnacja stóp

Część III zawiera:

Kuchnia młodej pani domu i przyszłej mamy.

– zasady obowiązujące w kuchni

– potrawy z warzyw

– owoce w potrawach

– potrawy z mleka i jego przetworów

– dania z jaj

– potrawy mączne

– sałatki z makaronem

– zupy

– dania półmięsne z makaronami i warzywami

-potrawy z ryb

– dania z drobiu

– potrawy z mięsa

-Mini-przekąski

-przekąski i kilka wypieków

Autorka przedstawiła doskonałe przepisy dla kobiet w ciąży oraz czytelników, którzy lubią zdrowo się odżywiać: sałatka z groszku zielonego, karp w sosie chrzanowym, zimowa sałatka z owoców, jajecznica na parze, naleśniki z nadzieniem twarogowo- szpinakowym oraz pizza z łososiem.

Prawidłowe odżywianie oraz higiena w czasie ciąży ma służyć prawidłowemu rozwoju dziecka i dzięki temu poradnikowi można zaczerpnąć wiadomości, które posłużą w początkowym etapie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka.

Zmienia się wiele zaleceń na przełomie lat odnośnie do zdrowia i pielęgnacji, odżywienia kobiet w ciąży, ale moim zdaniem ta książka uwzględnia nowości, a zawarte w niej przepisy oparte są na współczesnej oraz tradycyjnej kuchni.

Książka posiada fotografie zaprezentowanych przepisów, wykonaną w perfekcyjny sposób grafikę, uwagi z cennymi poradami ''Zapamiętaj!'', tabela dotycząca substancji dodawanych do żywności – część I oraz interesujące anegdoty z perspektywy maleństwa. Oprawa miękka, stron 215. Wydana została przez Oficynę Wydawniczą ''Impuls''.

Polecam przeczytać tę książkę każdej przyszłej mamie.

Po dłuższej przerwie w czytaniu a zarazem recenzowaniu kolejnych publikacji w moje ręce trafia pozycja zgoła inna od pozostałych. Nie jest to powieść, pozwalająca na kilka bądź kilkanaście godzin spędzone w oderwaniu od rzeczywistości. Tym razem mam do czynienia z poradnikiem Grażyny Tuchmacher Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej. Mimo, iż potomstwa nie mam, ani w chwili obecnej go nie oczekuję, publikacja budzi we mnie bardzo duże zainteresowanie. Z racji na wykształcenie z zakresu dietetyki, rodzi się we mnie chęć konfrontacji własnej wiedzy ze zdobywanym przez lata doświadczeniem oraz wiedzą autorki.
Wielokrotnie spotykałam się z bezpodstawnymi i kompletnie nieuzasadnionymi przekonaniami dotyczącymi ciąży kierowanymi do przyszłych matek. „Nie farbuj włosów”, „Nie maluj paznokci”, „Nie oglądaj telewizji”, „Absolutnie nie uprawiaj żadnego sportu”, „Leż i odpoczywaj, nie wolno Ci się męczyć”, „Nie myj włosów częściej niż raz w tygodniu”, „Wypijaj codziennie ocet, by oczyścić organizm”. Wyliczać mogłabym bez końca. Niektóre z nich mają podłoże w tradycjach i zwyczajach naszych babć, babć naszych babć, czy też babć babć naszych babć i kryje się w nich ziarnko – trochę już zdezaktualizowanej, ale jednak prawdy. Niektóre jednak wyssane są kompletnie z palca, nie mając ani krzty logicznego uzasadnienia. Podobnie sytuacja ma się z żywieniem w trakcie ciąży i połogu. Osobiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie istnieje konstrukt taki jak „dieta ciężarnej”. Żywienie kobiety w ciąży różni się bardzo nieznacznie od zwykłego odżywiania zdrowej, dorosłej kobiety, z jednym warunkiem, jeśli to odżywianie jest zdrowe i prawidłowe. Niestety, w polskim społeczeństwie wiedza żywieniowa wciąż kuleje. Stąd koniecznym wydaje się edukacja żywieniowa kobiet spodziewających się potomstwa. Książka Tuchmacher wydaje się być idealną odpowiedzią na tą potrzebę. Sprawdźmy więc, co czeka nas w środku.
Publikacja napisana została prostym, bardzo przystępnym językiem, w jasny sposób wyjaśniając teorię żywieniową, nie upraszczając jej jednak bardziej, niż to jest konieczne. Dzięki temu z jakości książki zadowoleni będą zarówno znawcy tematu, którzy dostrzegą kompetencję i wiedzę autorki, jak też laicy, którym przystępne wyjaśnienia pomogą zgłębić temat. Autorka operuje bardzo lekkim piórem, swobodnie manewrując pomiędzy przedstawianymi treściami. Dużym walorem książki jest jej uporządkowanie, pozwalające na poruszanie się pomiędzy interesującymi informacjami, bez konieczności czytania wszystkich, by znaleźć konkretne. Autorka przedstawia kolejno aspekty żywienia kobiety ciężarnej, wskazówki odnośnie utrzymania higieny. Rozdział skupiający się na żywieniu dostarcza informacji o prawidłowym przybieraniu na wadze w ciąży, wartościach odżywczych rozmaitych produktów żywnościowych czy zapotrzebowaniu kobiety w konkretnych momentach oczekiwania na dziecko. Autorka wskazuje na korzyści wynikające ze spożywania określonych warzyw, owoców, nabiału czy tłuszczy, przestrzega również przez produktami, które mogą nieść zagrożenie.

Pełna recenzja na:

,,,,Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej" to książka przeznaczona zarówno dla kobiet oczekujących dziecka, jak i tych, które planują posiadanie potomstwa.[...] Poradnik podpowiada czytelniczkom, jak komponować swój jadłospis, aby dostarczyć sobie, i swojemu rozwijającemu się dziecku wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników, a jednocześnie zachować dobrą formę w czasie ciąży i po porodzie" Tekst z okładki

Istnieje powiedzenie, że ciąża to nie choroba. Gdy będziemy jednak spodziewali się potomstwa warto nie brać na siebie zbyt dużo obowiązków, może nas w nich wyręczyć ukochany mężczyzna. Jeżeli praca jest stresująca możemy udać się na zwolnienie lekarskie - jest to dość powszechne w naszych czasach. W czasie ciąży wskazane jest, aby jeść dużo ryb, pić mleko - jeśli go nie lubimy możemy zastąpić go zółtym serem. Musimy dbać też o naszą higienę. W aptekach znajdują się specjalne preparaty dla kobiet ciężarnych. Najlepiej używać po porodzie jednego rodzaju, aby wiedzieć od czego dziecko może być uczulone. Warto też smarować się np. oliwką dla dzieci na rozstępy, nie możemy zapominać też o posmarowaniu brzucha. Jak odżywiać się w czasie ciąży? Ile kilogramów tyje przeciętna kobieta? Jak dbać o swoją higienę?

Książka jest bardzo ciekawie napisana, prostym językiem. Jest doskonała zarowno dla kobiet w ciąży, jak i tych, które dopiero planują potomstwo. Mi książka się bardzo podobała, jest podzielona na kilka rozdziałów, z których możemy wynieść dużo interesujących informacji :) Hitem okazało się około 130 stron przepisów, które możemy wykorzystywać każdego dnia , niekoniecznie będąc w ciąży ! Serdecznie polecam :)

Moja ocena : 10/10

• 2016
  • Rodzicielstwo
  • PORADNIKI
  • DZIECKO- PIELĘGNACJA - PORADNIKI
  • 2017
  • Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Dodaj cytat z książki Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej