Lhotse czwarta góra ziemi

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
alpinizm, wspinaczka, Himalaje, góry
Honorka22

Mała, żółto-czerwona ważka helikoptera dolatuje nad polanę położoną u stóp gór św. Eliasza, niedaleko jeziora Kluane. Miękkie zetknięcie z ziemią. Łopaty śmigieł nieruchomieją. Wychodzę z blasku zachodzącego słońca, w cudownym pejzażu kanadyjskiej jesieni. Nie widzę jednak niczego, tylko postacie kolegów z naszej wyprawy skupione na polanie i wpatrzone we mnie. Wyrwałem się dzisiaj rano z lodowej otchłani. Lawina oszczędziła mnie, ale im przynoszę wiadomość o śmierci kierownika i Krzysztofa. Wracam z ciężkim brzemieniem leadera wyprawy, bo byłem na niej numerem dwa. Nagle musiałem przejąć obowiązki, z których pierwszym było niedopuszczenie do załamania się chłopców.
Sucho i spokojnie zdaję relację z wypadku, a potem ucinając wszelkie dyskusje rozdzielam prace w bazie.
Głuchą nocą wykradam się jednak do messy, zapalam świece i kartkom papieru zwierzam się z tego jak mi trudno i ciężko. Zmuszony do szczelnego zakrycia swoich uczuć i swoich słabości znalazłem w tych kartkach powiernika.
Tak powstała również i ta książka.

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1982

AniaOl | 2015-03-06
Przeczytana: 05 marca 2015

Książka napisana przez podróżnika nie przez literata, dlatego oceniam ją pod kątem emocji, zaangażowania i determinacji. Jest to dziennik podróży obejmujący prawie roczne przygotowania w czasach PRL-owskich. Aż wierzyć się nie chce, jak to wszystko wyglądało (np. himalaiści malują na śląsku kominy, aby dorobić do wyprawy!!!!): Walka o każdy datek, stare samochody STAR i Nysa udostępnione na wyprawę, samodzielne sprowadzane "nowoczesne" materiały na poszycia namiotów, itp. Można rzecz książka historyczna :) Ale już same dni w Himalajach naładowane są mega pozytywną energią i ogromnymi emocjami. Wejście na szczyt wywołuje wzruszenie - tym bardziej, kiedy grupa łączy się z bazą u podnóża Lhotse i słyszy Mazurka Dąbrowskiego.

Piotr | 2016-07-01
MW600 | 2016-06-26