Generał Arbuz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320710308
historyczna
megiddovl

Jest to napisana w bardzo przystępny sposób biografia postaci znanej na kartach historii Polski – Generała Józefa Zajączka, który żył na przełomie XVII i XIX wieku. Brał on m.in. udział w takich wydarzeniach jak wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja, insurekcji kościuszkowskiej. Generał Zajączek walczył również u boku Napoleona Bonaparte, a także został pierwszym namiestnikiem Księstwa Polskiego.

źródło opisu: audioteka.pl

źródło okładki: zdjęcie oryginału

Joanne | 2013-02-22
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 22 marca 2013

Bardzo spodobał mi się styl Brandysa; nie nudziłam się ani przez chwilę, czytając "Generała Arbuza". Miejscami nawet wybuchałam niekontrolowanym chichotem. "Generał Arbuz" to lektura historyczna niepozbawiona przemyśleń autora, opatrzona licznymi komentarzami współczesnych Zajączkowi i z pewnością łamiąca pewne konwenanse. Zaskoczyły mnie odwołania do satyr Niemcewicza i "Dziadów" cz.III Mickiewicza, których to dzieł nie podejrzewałabym o związek z osobą "ćwierćkróla bez nogi". Czytając książkę Brandysa, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że słyszę nad uchem "dyszkantowy chichot" jednego z zajadłych przeciwników generała Arbuza i za to przyznaję autorowi ogromnego plusa!

sulek2712 | 2016-09-17
Przeczytana: 2016 rok