Maria Kazimiera d`Arquien Sobieska królowa Polski 1641-1716

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Marysieńka, Jan III Sobieski
historia
kamk

Ta piękna Francuzka, występująca przeważnie pod pieszczotliwym zdrobnieniem Marysieńka, jest niezaprzeczalnie jedną z najbardziej popularnych monarchiń Polski. Swój rozgłos wśród potomnych zawdzięcza w dużej mierze słynnym listom Jana Sobieskiego, jak również poczytnej biografii Tadeusza Żeleńskiego.

Bożena | 2018-04-12
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Ta lektura to kolejny efekt remanentów w mojej bibliotece. Ciekawe, co ja jeszcze tam znajdę?
Moim skromnym zdaniem, to całkiem niezła biografia postaci znanej większości jako Marysieńka Sobieska. Prof. Michał Komaszyński postarał się dosyć obiektywnie przedstawić postać królowej, która w świadomości i pamięci Polaków nie zapisała się chyba najlepiej.
Autor dość skrupulatnie przedstawił wszystkie etapy życia Marii Kazimiery d'Arquien, primo voto Zamoyskiej, secundo voto Sobieskiej. W książce oprócz faktów mamy ich ciekawą interpretację. Wszystko to poparte jest cytatami źródłowymi. Biograf odwołuje się również do wcześniejszych dzieł poświęconych urodziwej Francuzce, często nie zgadzając się z opinią ich twórców. Z całej książki przebija sympatia autora do opisywanej postaci, ale trudno zarzucić mu brak obiektywizmu.
Jeśli chodzi o aparat naukowy książki, to jest całkiem niezły. Przypisy są co prawda na końcu głównego tekstu, ale tylko te bibliograficzne, natomiast tłumaczenia...

Konkwistador_druku | 2014-11-25
blondgirl93 | 2014-11-10