Kościół w Skaryszewie. Stara cegielnia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0644-0
Beata

Kościół w Skaryszewie. Do miejscowego wikarego pewnego razu przychodzi partyzant "Ryś". Ma on wykonać wyrok śmierci na rzekomym zdrajcy i konfidencie, stalmachu Alojzie, chce jednak wcześniej przystąpić do spowiedzi. Ksiądz Konrad wątpi jednak w słuszność wyroku, dopatrując się pomyłki. Chcąc ochronić duszę młodego partyzanta kapłan postanawia postanawia własnoręcznie wykonać egzekucję,...

Kościół w Skaryszewie.
Do miejscowego wikarego pewnego razu przychodzi partyzant "Ryś". Ma on wykonać wyrok śmierci na rzekomym zdrajcy i konfidencie, stalmachu Alojzie, chce jednak wcześniej przystąpić do spowiedzi. Ksiądz Konrad wątpi jednak w słuszność wyroku, dopatrując się pomyłki. Chcąc ochronić duszę młodego partyzanta kapłan postanawia postanawia własnoręcznie wykonać egzekucję, uważając że grzech, który uchroni innego przed potępieniem, zostanie mu wybaczony.

Stara cegielnia.
Pan Antoni stróż starej cegielni ukrywa ruinach tajemniczego osobnika. Zaciekawia to
małego chłopca Jasia, który jest częstym gościem stróża. Po starej cegielni zaczyna kręcić się też Wacek Mielczarek syn zmarłej praczki.. Chłopak posiada tylko jedno oko, na miejscu drugiego jest blizna. Młody Mielczarek, złodziejaszek i drobny przestępca podkochuje się siostrze Jasia która jest dla niego ideałem urody...

Pavvvel | 2016-04-07

Jarosław Iwaszkiewicz wielkim pisarzem był. Jego krótkie opowiadania, stanowiące kanwę do wyśmienitych scenariuszy filmowych, to prawdziwe majstersztyki nie tylko ze względu na swoją zwięzłą formę. Trudno bowiem w literaturze polskiej o lepsze obrazy śmierci, przemijania, nieuchronnej zmiany, ulotności chwili – którym towarzyszy wstrzemięźliwy ale jakże udatnie wpasowujący się w ogólny nastrój, opis przyrody. Krótkie formy Iwaszkiewicza wybornie przygotowują czytelnika – poprzez zanurzenie go w owej onirycznej miksturze – do przyjęcia postawy życiowej typowej dla filozofii stoicko – taoistycznej. „Kościół w Skaryszewie” to jedna z takich właśnie perełek. Prócz wspomnianego melancholiczno – nostalgicznego podglebia, w opowiadaniu owym pojawia się zagadnienie naczelne, z gatunku moralno – eschatologicznych, z którym musi się zmierzyć główny bohater.

Fernandez | 2016-07-22
Na półkach: Wyzwanie 2016, Przeczytane