Antologia. Najpiękniejsze śląskie słowa

Wydawnictwo: Agora SA, Muzeum Śląskie w Katowicach
978-83-60353-89-9
Śląsk, gwara
MarcinDl

Latem i jesienią 2009 r. „Gazeta Wyborcza” w Katowicach wraz z Muzeum Śląskim prowadziły niezwykły konkurs, w którym czytelnicy mieli wybrać najpiękniejsze śląskie słowo. Do redakcji wpłynęły setki propozycji z fantastycznymi uzasadnieniami. Powstała prawdziwa kopalnia słów prawie zapomnianych, co więcej – tych, o których ludzie w innych rejonach Polski mogliby nigdy nie słyszeć. Szkoda, aby przepadły – pomyślano. Wspólnie z muzeum zebrano je wszystkie w jednej książce, aby wiedza zamiast ulecieć wraz z pamięcią, została utrwalona choćby na papierze. I tak właśnie docieramy do piękna śląskiej mowy, jej bogactwa i różnorodności. Do rozpisanej na wiele głosów opowieści o Śląsku i Ślązakach. Słowa uporządkowane są w niej według alfabetu, co ułatwia wędrówkę, natomiast historie, które za nimi stoją, nie poddają się żadnemu porządkowi. Do tego śląskiego świata wchodzimy więc przez pogrążony w półmroku „antryj” (przedpokój), którego prawie całą dłuższą ścianę zajmuje obwieszony płaszczami wieszak. Potem na nasze spotkanie wychodzi „bajtel” (chłopiec), niewiele wyższy od stojącego za nim „koła” (roweru), a dwie strony dalej na śnieżnobiałym „bifyju” (kredensie) stoi młynek i „biksa” (pojemnik na chleb). Opowieść o języku dotykająca czasem najintymniejszych wspomnień została ozdobiona zdjęciami reporterów „Gazety Wyborczej” oraz fotografiami archiwalnymi Muzeum Śląskiego. To wyjątkowy zapis niematerialnego dziedzictwa.

Anilana | 2014-12-31

Miło wspominam tę książkę. Dzięki niej poznałam naprawdę urocze, śląskie słowa. Z zaciekawieniem czytałam opinie osób, które wypowiadały się o swojej propozycji najpiękniejszego leksemu i tak ciekawie ją motywowały.

Martek | 2015-01-21
Przeczytana: 02 listopada 2014

Rewelacja !

ar2r | 2013-04-07
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Jadąc wczoraj (25.06.2010r.) w autobusie z Katowic przez myśl mi nawet nie przeszło, że to co wiozę w torbie dostarczy mi tyle wspomnień, smutków, radości a czasami nawet łez.
Przeniosłem się wczoraj do czasów kiedy żyła moja babcia i dziadek
- w tej sytuacji powinienem napisać starka i starzik. Było po prostu
cudownie. Byłech u babci w starej kuchni. Najpierw pytanie
- Babcia mosz coś dobrego?
- A obiad? babcia była lwowianką, ale była kobitą o złotym sercu
- Beda jesc.
- Najpierw obiad.
Gdy babcia zostawiała mnie samego w kuchni wyciągołech z pod białego krzesła co stało przy stole ryczka. Bo jo kiedyś był bajtel - taki mały karlus, że nie siegołech do gorka w którym babcia miała maszkety. Więc brołech ta ryczka przystowiołech ją pod byfyj [tu po raz pierwszy poleciała łezka] a tam już czekoł rzeczony gornek -
wystarczyło dzwignąć dekel i zawsze coś słodkiego tam było.
- Ręce myłeś? Jak nie zjesz obiadu to dostaniesz takie smary, że się nogami nakryjesz.
Trzeba było umyć ręce w...

Anna | 2012-03-15
Przeczytana: 05 maja 2011

Rewelacyjna książka. Śląska gwara staje się pretekstem do pokazania co gra w śląskiej duszy. Książka powstała w wyniku konkursu na najpiękniejsze śląskie słowo. Autorami książki są "zwykli-niezwykli" mieszkańcy regionu - zarówno Ślązacy z dziada pradziada, jak i "przyjezdni", którzy wżenili się w śląskie rodziny. Autorzy pokazują historie swoich rodzin lub pierwszy kontakt z fascynującym, nieznanym miejscem jakim był Śląsk. Z ich opowieści wyłania się portret Ślązaka, przywiązanego do tradycji, rodziny, pracy, religii. Książka przysparza dobrej zabawy, miejscami wzrusza.
Gwara dla ludzi spoza regionu wydaje się czymś orientalnym - obce nazwy czy zwroty potrafią zaskoczyć i zachwycić. Konia z rzędem temu kto się połapie co to: kanoldy, skurzica czy gynsipympek!

Paulina | 2016-02-25
Przeczytana: 2016 rok