Ameryka na rozdrożu

Wydawnictwo: Rebis
9788373019270
biznes, finanse

Krytykowanie rządów George&apos,a Busha i decyzji o inwazji na Irak nie jest niczym nowym. Jeśli jednak problemy polityki zagranicznej USA analizuje tak wybitny politolog jak Fukuyama, warto się temu przyjrzeć.

Falko | 2014-09-24
Przeczytana: 2008 rok

Jeśli ktoś liczy na powtórzenie rewolucyjnych (i rewelacyjnych) tez z "Końca historii" to się rozczaruje. Jeżeli jednak chce sięgnąć po interesującą (choć już w tym momencie lekko nieaktualną - chociażby z powodu oddania steru władzy przez republikanów) rozprawkę polityczną, to polecam.

Głównym celem książki jest pokazanie, a raczej usprawiedliwienie, decyzji rządu amerykańskiego podjętych po atakach na WTC, a wymierzonych w Irak. Fukuyama - mimo iż świadomy jest balastu i krytyki polityki Busha - to koniec końców, jako nowoczesny republikanin, jej broni. Dla mnie jednak mało przekonująco.

Najsilniejszą zaletą tej lektury jest próba (skuteczna) zdefiniowania republikanizmu jako takiego. Wszyscy bowiem używają słowa, a wychodzi na to, że niewielu go prawdziwie rozumie.

Pazaak | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 5
F: 5

Daga | 2011-09-07
Przeczytana: 2010 rok

Rozważania o polityce zagranicznej USA i podjętych decyzjach- wojna w Iraku w świetle analizy nurtu amerykańskich noekonserwatystów. Pytania o amerykańską wyjątkowość, analiza instrumentów reakcji w polityce międzynarodowej, legalizacja ataku na Irak,rola ONZ to tylko kilka zagadnień poruszanych w tej książce. Polecam.

IndygoChild | 2016-05-31
Przeczytana: 06 czerwca 2016