Wojna i antywojna

Wydawnictwo: Kurpisz
biznes, finanse

W roku 1956 pulchny przywódca związku Radzieckiego Nikita Chruszczow wygłosił swe słynne pogrzebiemy was. Miał on wtedy na myśli to, że komunizm w przyszłości prześcignie pod względem gospodarczym kapitalizm. Przechwałka ta niosła za sobą również groźbę wojskowej klęski kapitalizmu i odbiała się szerokim echem w całym świecie.

lfc_1892 | 2014-12-31
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Tofflerowi nie sposób odmówić nowatorstwa w ukazaniu nowych zjawisk mających rządzić wojnami przyszłości i antywojnami, które mają im zapobiec. Podaje tym samym w wątpliwość teorię Fukuyamy o końcu historii wraz z nadejściem systemów demokratycznych. Autor niedwuznacznie sugeruje, że świat wyłącznie Stanom Zjednoczonym zawdzięcza dzisiejszy dobrobyt i pokój. Z lektury wyłania się zazdrość wobec Japonii i jej sukcesów gospodarczych, przy czym autor jest przekonany o jej niewdzięczności względem niedawnego protektora i współtwórcy sukcesów.

Nie brak ponadto odniesień lekceważących, a może nawet pogardliwych, kierowanych przykładowo w stronę Bałkanów w kontekście masakry w Srebrenicy („trzęsawisko”). Przy wzmiankowaniu o Ukrainie i Kazachstanie Toffler co i rusz używa formuły „eksradzieckie republiki”, czym jednoznacznie daje do zrozumienia, że źródłem ich obecnej niepodległości jest nic innego, jak upadek ZSRS.

Czystki etniczne dokonywane w czasie II WŚ przypisuje jedynie...

needforspeed | 2014-10-12

Ciekawa analiza ewolucji wojen i taktyki, lecz przypomina to trochę S-F.

Błażej Krajczewski | 2016-03-29
Na półkach: Socjologia, Przeczytane

Dużo z koncepcji Tofflera się sprawdza - wojna informacyjne, hybrydowe etc. Na pewno książka warta przeczytania.

Jonathan | 2015-11-21
Kamil | 2015-09-10