Okruchy pamięci

Wydawnictwo: Sądecka Oficyna Wydawnicza
Lucy

"Jar wyglądał niesamowicie . - Wiesz ,wyobrażam sobie ,że mogłaby tu mieszkać Horpyna .Tu jest po prostu przeraźliwie! - Może wrócimy ?- zapytał chłopak ,bo i jemu zrobiło się jakoś nieswojo. Mówili szeptem,chociaż szum potoku zagłuszyłby prawdopodobnie i głośną rozmowę.Brnęli dalej kompletnym bezdrożem.W pewnej chwili Michał zarejestrował kątem oka jakiś ruch. Jeleń? Może i jeleń.Nie chcąc...

"Jar wyglądał niesamowicie .
- Może wrócimy ?- zapytał chłopak ,bo i jemu zrobiło się jakoś nieswojo.
Mówili szeptem,chociaż szum potoku zagłuszyłby prawdopodobnie i głośną rozmowę.Brnęli dalej kompletnym bezdrożem.W pewnej chwili Michał zarejestrował kątem oka jakiś ruch. Jeleń? Może i jeleń.Nie chcąc wystraszyć Juli ,zaczął się zastanawiać nad tym,co usłyszał na Woli.
- Rydze potrzebują światła ,a my brniemy coraz bardziej w krzaki.Są tu piękne polany,ale trzeba się do nich trochę cofnąć.
- Stój!- usłyszał komendę wydaną półgłosem i poczuł ucisk chłodnego metalu między łopatkami.W tej samej chwili szmata lub chusta spadła mu na oczy."

kaśka | 2013-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Urzekająca opowieść o losach rodziny leśników z Barcic oraz jej czworonożnych członków.
Akcja rozpoczyna się w trudnych realiach powojennej Polski a kończy w czasach współczesnych, gdy Magdalena, główna bohaterka, powraca w rodzinne strony i gdzie urzeczywistniają się jej marzenia. Barwne, pełne humoru perypetie bohaterów, w tym Magdalenki, której ciekawość świata niejednokrotnie doprowadza do różnego rodzaju wypadków, przeplatają się z opowieściami o przeżyciach krewnych i znajomych rodziny. Rozdzierające serce historie ukazujące okrucieństwo wojny, dramatyczne losy ludzi, śmierć bliskich łączą się z zabawnymi anegdotami o domowej zwierzynie, psotach dzieciaków, ciekawymi opowiadaniami o zwyczajach rodzinnych, pierwszych miłościach, a wreszcie wymuszonej przeprowadzce z umiłowanych przez bohaterów terenów Sądecczyzny w okolice Kielc.
Na uwagę zasługuje też kapitalna postać gosposi Kaśki i jej zabawna gwara: "Ale gdokła! To bidne dziecko to zgupnie na amen! Bejdule z dziopy...

Patriszia | 2011-06-12
Berceuse7 | 2016-04-01