Seks, demokratyzacja pożądania i media, czyli kultura obnażania

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Striptease Culture. Sex, media and the democratisation of desire
83-7319-609-9
socjologia, kultura, sex, media
Patula

Pod intrygującym tytułem kryje się rzetelnie napisana książka o aktualnych zjawiskach zachodzących w kulturze masowej. To interesujące studium kultury obnażania, wyrażającej się w wyraźnie widocznej seksualizacji współczesnego życia, zwłaszcza w jego publicznych i medialnych przejawach. Autor umiejscawia tematykę płci i seksu na szerokim tle przemian społecznych, które w ciągu ostatniego stulecia zaszły i nadal zachodzą w społeczeństwach rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Brian McNair - socjolog mediów, wykładowca z zakresu filmoznawstwa i badania środków przekazu na brytyjskim Uniwersytecie Stirling - ukazuje społeczno-historyczną ewolucję nowoczesnego wizerunku płci i seksualności, odwołując się zarówno do kultury masowej, jak i sztuk wizualnych. Jego zdaniem coraz intensywniejsza obecność seksualności w kulturze współczesnej na wszystkich jej poziomach wiąże się nie tyle z moralnym upadkiem, ile stanowi wyraz powojennego liberalizmu, rozwoju feminizmu i ruchu praw gejów oraz edukacji zdrowotnej w epoce AIDS. Książka Briana McNaira to podbudowany bogatym materiałem faktograficzny esej o wpływie kultury obnażania na politykę płci w przeszłości i dziś.

Marta B | 2011-10-30
Przeczytana: 26 października 2011

Książka dość interesująca, chociaż miałam nadzieję zetknąć się z autorem-socjologiem, który NIE będzie uważał, że pornografia i demokratyzacja pożądania prowadzi do ogólnego rozwijania pragnień ludzi i odwagi w rozmawianiu o TYCH sprawach, oraz że pornografia dla mężczyzn hetero może stać się sposobem na odkrycie wewnętrznej siły kobiet. Nie dokładnie tymi słowami to napisał, ale książka aż ocieka jego zdaniem na ten temat. Trochę mało obiektywny, powiedziałabym nawet irracjonalny ze względu na jego stosunek do tematu, bo generalnie raczej ludzie, których nazwałabym "normalnymi" nie mają wątpliwości, że ogólne rozluźnienie obyczajów, robienie sobie dobrze z gazetką czy seks z przypadkowymi partnerami to "rozwój"- albo coś w tym stylu.

Krzysiek | 2015-05-31

Seks, czy tego chcemy czy nie, stał się elementem kultury.
Autor przekazuje nam tu drogi którymi doszło do postawienia seksu na scenie i powody dla których ciągle na niej pozostaje.

Autor z dystansem, liberalnie przedstawia fakty, nie oceniając opisywanych zjawisk, lecz przedstawiając je rzeczowo.

Nie czyta się nadmiernie łatwo, ale wnioski po przeczytaniu są bardzo ciekawe.

Tohverus | 2015-10-31
| 2015-09-09