Dai-Sho

Okładka książki Dai-Sho Marc Olden
Okładka książki Dai-Sho
Marc Olden Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro Cykl: Frank DiPalma (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Frank DiPalma (tom 1)
Dai-Sho
CIA-Books, Svaro
1991-01-01
1991-01-01
Szczepan Kuczwara
Muramasa miecz klinga

Dla znawców tematu. Wątek współczesny na poziomie średnim ale wątek średniowieczny to rewelacja. Całą prawda o mieczu samurajskim w jednej książce. Kto nie przeczytał nie ma prawa wypowiadać się o Katanach

Przypomniała mi się kolejna nietrafiona powieść, autor stara sie opisać mentalność Japończyków, której nie zna i nie rozumie, najbardziej męczące jest to że próbuje wymyślać sposoby takiego opisania zwykłych rzeczy które maja szokować.

Jakby Japończycy we wszystkim doszukiwali się BDSM którym mogli by się dręczyć dla przyjemności. DO tego sam nie wiedział jakim gatunkiem ma być ten tytuł, horrorem, kryminałem, erotykiem niskich lotów, SF.

Otóż jakiś Amerykanin, były policjant lub coś podobnego. Okazuje się być wielkim znawcą Jap. Mieczy, trzeba zapoznać się z tą tematyką by zrozumieć absurdalność takiego pomysłu. Ale historia zaczyna się wcześniej, jakiś samuraj mści się za swego Pana ale nie udaje mu się zemsta i traci ukochaną. No i w XX wieku mamy rzekomą reinkarnację tych postaci. Rzekomą ponieważ Duch tegoż samuraja zdaje się nawiedzać syna tego znawcy mieczy.

Szkoda na to czasu.

Klimaty mieczów katana są fajne.Tokio, stary dobry Hong-Kong.Mają swój urok.Ogólnie bardzo, dobra książka.

Z początku byłam pewna, że akcja będzie się rozgrywała w czasach samurajów i gejszy, ale po kilku stronach znajdziemy się już w czasach współczesnych.
Jednak wszystko co później nastąpi będzie ściśle powiązane z wydarzeniami z przeszłości. Czytelnik ma przyjemność znajdować te powiązania, powoli, aż do samego końca.

Pewnego razu znany reżyser-samuraj-biseksualista Kon Kenpachi ułożył sobie plan mający przywrócić Japonii jej dawną świetność.
Właściwie planował to od dawna. Jest jednak osoba, która ciągle stoi mu na drodze. Ich drogi krzyżują się gdy Frank DiPalma przybywa do Japonii by spotkać swego trzynastoletniego syna, Todd'a. Ku jego zaskoczeniu okazuje się, że chłopiec jest w jakiś sposób powiązany z Kenpachi'm.

Przeczytałam tę książkę ponad 3 lata temu i nadal mogę z czystym sercem powiedzieć, że należy do tych kilku książek, których nigdy nie zapomnę i mimo, że nie mam w zwyczaju czytać niczego więcej niż jeden raz, nadal jestem w stanie szczegółowo opowiedzieć historię zawartą w tej małej, starej książeczce i szczegółowo scharakteryzować bohaterów. Chcę jednak zostawić wielbicielom Kraju Kwitnącej Wiśni przyjemność zatapiana się w tym bezlitosnym świecie wielkich ambicji i niespełnionych pragnień.
Nie zabraknie barwnych (bardzo barwnych) postaci i zwrotów akcji. Autor dzięki szczegółowym acz nienachalnym opisom potrafi idealnie zobrazować to, co chce przekazać. A jest to opowieść zachwycająca i jedyna z swoim rodzaju :)

Pewnego razu znany reżyser-samuraj-biseksualista Kon...

• Kryminał, Thriller, Sensacja
  • Beletrystyka - Sensacja/Thriller