Rytuały krwi

Blood rites
83-88875-04-3
popularnonaukowa
alinson

Co popycha nasz gatunek do wojny i sprawia, że postrzegamy ją jako uzasadnioną krucjatę? Autorka zgłębia tajemnicę atrakcyjności przemocy w dziejach.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2001

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Aleksandra | 2014-10-10
Przeczytana: 28 września 2014

Dlaczego ludzi pociąga wojna, przemoc, krwawe widowiska? Co sprawia, że niekiedy wybuch zbrojnego konfliktu wyzwala u nich nie strach i niepokój, ale podniecenie i euforię? Ehrenreich sięga jednak głębiej: do długiej, często juz zapomnianej, historii ludzkości, kiedy człowiek był nie drapieżnikiem, ale ofiarą. Wtedy to - i podczas powolnej ewolucji z ściganego w łowcę - wykształciły się tradycje krwawych ofiar składanych bogom oraz skomplikowanych rytuałów przejścia, które symbolizowały przekształcenie się z dziecka (ofiary) w dorosłego (drapieżnika). A kiedy już człowiek przestał być łupem dla dzikich zwierząt, zaczął toczyć walki z przedstawicielami swojego gatunku. Dlaczego w czasach, gdy ludzkość nie musiała już rywalizować o niezbędne do przeżycia zasoby naturalne wojny nadal wybuchały - a każda z nich była uzasadniona wyższą koniecznością? Autorka prześledziła całą historię konfliktów międzyludzkich - od świętych wojen w imię boga do wojen w imię narodu, od czasów, gdy wojna...

Outcast | 2015-12-14
Na półkach: Przeczytane, Psychologia