Pułkownik Kazimierz Iranek - Osmecki.

Wydawnictwo: Libra
978-83-89183-25-5
Błażej

Biografia płk. Kazimierza Iranek-Osmeckiego. Żołnierza Legionów, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej,pracownika Ministerstwa Spraw Wojskowych, adepta i wykładowcy Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W 1937 wrócił do służby liniowej i został dowódcą batalionu w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Uczestnik kampanii wrześniowej, od 17.09.1939 r. w Rumunii (zastępca szefa ekspozytury wywiadowczej), potem we Francji (szef Oddziału II Komendy Głównej ZWZ) i Wlk. Brytanii (kierownik referatu informacyjno-wywiadowczego w Oddziale VI Specjalnym Sztabu Naczelnego Wodza).
W listopadzie 1940, na polecenie gen. Sikorskiego, jako emisariusz udał się do Polski. W styczniu 1941, tym razem jako emisariusz gen. Roweckiego, udał się w drogę powrotną do Londynu. Do marca 1943 pracował w Sztabie Naczelnego Wodza. Następnie zrzucony do Kraju, na osobistą prośbę gen. Roweckiego. Szef Oddziału IV (kwatermistrzowskiego), a następnie szef Oddziału II (informacyjno-wywiadowczego) Komendy Głównej AK. Funkcję tę pełnił do czasu powstania warszawskiego i w trakcie jego trwania. 1 października 1944 wyznaczony przez gen. Bora-Komorowskiego do prowadzenia rokowań z Niemcami, w dniu 3 października 1944 podpisał układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Po powstaniu w niewoli niemieckiej. Od maja 1945 mieszkał w Londynie, gdzie pełnił szereg waznych funkcji m.in. w Zarządzie Głównym Koła AK, członek Tymczasowej Rady Jedności Narodowej.

Anna | 2011-07-04
Błażej | 2011-01-22