Budowanie państwa. Władza i ład międzynarodowy w XXI wieku

83-7301-595-7
giovanna

Luki | 2014-08-26
Przeczytana: 02 października 2013

Dla zainteresowanych tematyką. Tylko i wyłącznie - język naprawdę męczący, ciężko przebrnąć ze zrozumieniem przez tę książkę. Dla wytrwałych nagroda - odpowiedź, jakie są zagrożenia i metody podczas budowania państwa po różnych przejściach, raczej chodzi o państwa po konfliktach zbrojnych, bardzo słabo rozwiniętych, ale oczywiście o pozostałych też coś jest. Lektura tej książki w sposób zdecydowany obala modne ostatnio hasło 'urzędnicy na bruk'; ukazuje, jak ważne w budowaniu państwa są sprawnie działające instytucje, oraz jak trudno je zbudować. Coś do przemyślenia zanim krzyknie się za populistami. Sporo o zależnościach między zakresem państwa a jego siłą. W mojej skali dałbym co najmniej gwiazdkę wyżej, ale jak wiadomo - nie każdy jest zainteresowany taką tematyką.

Filip Cichon | 2016-06-13
Przeczytana: luty 2016