Charakter narodowy Polaków i innych

Wydawnictwo: Muza
socjologia, filozofia
estr

Praca składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy charakteru narodowego ludów, z którymi Polska od najdawniejszych czasów jest dziejowo związana. Druga jest poświęcona miejscu Polski w Europie i wynikającym stąd zjawiskom kulturowym. Ostatnia część to analiza istniejących rozpraw traktujących o charakterze narodowym Polaków i swego rodzaju dokumentacją: zbiorem cytatów z klasyków polskiej literatury, świadczących o istnieniu pewnych cech polskich.

Miss_Jacobs | 2011-05-27
Przeczytana: 24 maja 2011

Żeby móc się rozwijać trzeba znać źródło wody, która poi korzenie. Żeby móc patrzeć w przyszłość trzeba znać przeszłość choćby po to by nie popełniać tych samych błędów. Skąd wziąć prawdę o Nas samych bez pobożnych życzeń? W tym celu warto zajrzeć do książki Edmunda Lewandowskiego „ Charakter narodowy Polaków i innych”.
Z kart książki wyłania się obraz społeczeństwa awanturniczego, porywającego się często z motyką na słońce, lubującego się w dużych ilościach alkoholu. Polska jest tutaj krajem, w którym marnuje się najwięcej talentów. Kraj, w którym żąda się demokracji, ale w wygodnym dla siebie momencie mówi się liberum veto.
Oczywiście każdy z Nas może powiedzieć, że jest inny, że jego znajomi są inni... Większość z Was pewnie będzie miało rację tylko, że tutaj znowu jest mądrość tłumu, kiedy każdy sobie, ale nikt się nie wychyla by coś zmieniać.
Co jest dobrej w tej książce? Obiektywizm. Widać ogromną pracę, jaką autor włożył w postanie tej książki. Niezliczona liczba cytatów,...

cheepree | 2016-02-18
Przeczytana: luty 2016

Książka szczera do bólu. Pozwala zrozumieć dlaczego jesteśmy tacy a nie inni. Pokazano naszą historię, religię i literaturę oczami nas Polaków jak i innych narodowości. Daje do myślenia i mobilizuje do zmian oraz pracy w swoim życiu. Polecam :)

wollny | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Podobno lubimy książki, które potwierdzają to co podskórnie czujemy. I taka trochę jest ta książka. Bardzo treściwa i intrygującą. Przedstawia wiele ciekawych tez nt. charakteru Polaków. Z drugiej strony konwencja książki i korzystanie głównie z literatury pięknej sprawiło, że naładowana jest stereotypami. Brakło w niej również jakiejkolwiek refleksji statystycznej, choć oczywiście jako pozycja popularnonaukowa jej nie wymaga.

5Muszkieter | 2015-09-25

Martins | 2016-07-08