Akcja V-1, V-2

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia
piotrex

Z okładki: Jednym z najbardziej tajemniczych fragmentów II wojny światowej były - dziś już wyjaśnione - dzieje powstawania niemieckich broni V (Wunderwaffe). Rozwiązanie ich sekretu wiązało wysiłki wielu wywiadów państw koalicji antyhitlerowskiej, w tym i działania polskiego ruchu oporu. Rozpoznanie celu badań i zlokalizowanie ośrodka rakietowego^ w Peenemunde na wyspie Uznam, dokonane przez...

Z okładki:
Jednym z najbardziej tajemniczych fragmentów II wojny światowej były - dziś już wyjaśnione - dzieje powstawania niemieckich broni V (Wunderwaffe). Rozwiązanie ich sekretu wiązało wysiłki wielu wywiadów państw koalicji antyhitlerowskiej, w tym i działania polskiego ruchu oporu. Rozpoznanie celu badań i zlokalizowanie ośrodka rakietowego^ w Peenemunde na wyspie Uznam, dokonane przez polską komórkę wywiadu AK już w 1941 r., umożliwiło Brytyjczykom skuteczne bombardowanie, w następstwie czego poligon doświadczalny został przeniesiony w głąb okupowanej Polski, do miejscowości Blizna. Ułatwiło to w pewnej mierze penetrację rozwoju badań nad broniami V, uwieńczoną zdobyciem niemal pełnego egzemplarza V-2, spadłego pod Sarnakami nad Bugiem. Części rakiety wraz z ekspertyzami technicznymi sporządzonymi przez uczonych polskich zostały przekazane do Londynu specjalnie przysłanym samolotem RAF.
O tych i innych wydarzeniach snuje swoją sensacyjną opowieść Michał Wojewódzki, parający się problematyką hitlerowskich broni rakietowych od lat kilkunastu. Autor, b. redaktor naczelny "Expressu Wieczornego", w latach wojny kierował największą drukarnią konspiracyjną, w której co tydzień drukowano w nakładzie niemal 50000 egzemplarzy "Biuletyn Informacyjny". główny organ prasowy KG AK.

Wydanie IV, uzupełnione.

Roman Dłużniewski | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Co prawda ośrodek na wyspie Uznam wysadził w powietrze niejaki Kloss, ale warto przeczytać jak to było naprawdę. Ogromna rola wywiadu AK w pozyskaniu tajnej broni Hitlera może być do dzisiaj powodem do dumy.

Ghostwriter | 2012-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2012

Świetna praca historyczna i dziennikarska. Michał Wojewódzki do swojej książki materiały zbierał przez wiele lat. Generalnie jego praca jest skarbnicą wiedzy dotyczącą broni V, ludzi, którzy ją konstruowali i ludzi, którzy z nią walczyli. Szkoda, że książka jest tak trudno dostępna, a w księgarniach dostać można głównie ładnie oprawione, ale słabsze prace na ten temat. Wojewódzkiego w każdym razie polecam!

Grzesio | 2012-12-14
Przeczytana: 1995 rok

Klasyczna pozycja będąca kopalnią wiedzy o niemieckich broniach V 1 i V 2 oraz o działaniach podejmowanych przeciwko nim przez aliantów oraz AK.

Piwcok | 2014-12-03
Przeczytana: 2014 rok